dropout-fest1

 

Uzun zamandır canlı performansını izlemeyi dilediğimiz sıradışı rap-rave grubu “Die Antwoord”u ağırlayan Dropout Festival’e gittik, gördük; izlenimlerimizi sizlerle paylaşmak istedik.

 

Elbette festivalin onur konuğu Die Antwoord idi ancak alt gruplardan ve şarkıcılardan da bahsetmeden olmaz.

 

modestep-wide

 

Bomboş olan festival alanı Modestep‘in gelmesi ile dolmaya ve hareketlenmeye başladı. “Modestep” Birleşik Krallık orijinli bir dubstep grubu. Çok sert dubstep sevmeyen ancak Skrillex kadar yumuşak dinleyemeyenler için tam arada bir tarza sahipler diyebiliriz. Bilen bilmeyen herkesi eğlendirmeyi başardılar ancak keşke ses sistemi müziklerini kaldırabilseydi! İki şarkıda bir bozulan sistem yüzünden Modestep zevkimiz biraz yarım kalsa da İngiliz kibarlığı ile sorun kendilerinden kaynaklanıyormuş gibi özür dileyerek, öyle ya da böyle devam edip performanslarını bitirdiler. Böylece festivale yavaş yavaş ısınmaya başladık. Biraz arkalarda kaldığımız için Modestep’te çok kaliteli görüntü alamadık ne yazık ki.

 

IMG_4617

 

Modestep’in ardından Ceza sahnedeydi ve bizi oldukça şaşırttığını söylemek abartılı olmaz diye düşünüyoruz. Modestep’ten sonra çok sönük kalacağını ve yeterince ilgi toplamayacağını düşündük ancak gerek Ceza fanları, gerek ilk çıkış parçalarından birkaçını bilenler, yahut hiç dinlememiş olanlar fark etmeksizin herkes alanda toplandı. Bunun sebebini Ceza’nın çok çok gelişmiş sahne performansında bulduk biz. Ritim bir saniye olsun düşmedi ve kocaman alkışlarla sahneden ayrıldı Ceza.

 

IMG_4633

 

Vee geliyoruz festivalin en büyük olayına: Die Antwoord!

 

Çoğu kişinin farklı kişilikleri ve tarzları nedeniyle itici bulduğu grubu izlemeyi dört gözle bekledik diyebiliriz, ki festival de Yo-Landi ve Ninja sahneye çıktığı an tam bir festivale döndü. Yanız ilginç bir anımız oldu: saha içinin en önünde beklerken bir ön kategoride kar maskeli birini gördük, hatta ben gün içinde gördüğüm marjinal sayısına tahammül edemeyerek “Tipe bak!” diyerek tepki vermiş bulundum. Sonra fark ettik ki o Ninja imiş ve aramızda dolaşmış bir süre… Ayıp ettim sanırım.

 

Kısa bir süre bizi bekletseler de beklediğimizden çok daha uzun süre sahnede kaldılar. En çok bilinen parçalarını çalmaları herkesi sevindirdi, herkes eşlik etti. Çok çılgınlar ve yerlerinde kesinlikle duramıyorlar, bu da sizi sürekli eğlenmeye zorluyor fakat elbette iyi açıdan. Sahne performansları, dansları mükemmel; her şarkıda değiştirdikleri kostümler, hatta her şarkıda kostüm değiştirmeye harcadıkları enerji takdire şayan! Seyirci ile sürekli konuşma halindeler; Ninja birinden Kosova bayrağı aldı, birisinin kaykayını aldı ve üç dört kez “crowdsurfing” yaptı. Yo-Landi, Ninja, dansçılar ve Dj’leri birbirleriyle o kadar uyumlular ve hepsi öyle birbirinden çılgınlar ki sizi sonuna kadar eğlendirmeyi başarıyorlar. Yani bir daha olsa bir daha gideriz!

 

Aşağıda veda ettikten sonra klasik hareketleri olarak tekrar sahneye çıktıkları bir videoyu paylaşıyorum, biraz kalitesiz olsa da sol tarafa doğru bakarsanız Ninja’nın “crowdsurfing”lerinden birine şahit olursunuz. Okuduğunuz için teşekkürler!