Diplomat nedir? Diplomatların görevleri nedir ve nasıl diplomat olunur? 

Diplomat nedir? Diplomatların görevleri nelerdir ve nasıl diplomat olunur? gibi soruların cevaplarını sizler için derledik.

Erbil’de düzenlenen saldırı sonrası diplomat kelimesinin anlamı en fazla merak edilenlerden oldu. Peki bu diplomat nedir? Diplomatların görevleri nedir ve nasıl diplomat olunur? gibi sorulara hep beraber bakalım.

Diplomat nedir? Diplomatların görevleri nedir ve nasıl diplomat olunur?

Diplomatın TDK kelime anlamına gelirsek buna dış politikayla uğraşmakta olan ve ülkesini yurtdışında temsil ederek ülkeler arası iyi ilişkiler kurmasını sağlamak için çalışmakta olan kişilerdir diyebiliriz. Diplomatlar, vatandaşların hakkı ve çıkarlarını gözeterek yabancı devletler ve uluslararası kuruluşlarla ilişkileri yürütmek için Dışişleri Bakanlıklarına bağlı olarak atanırlar ve görevlerini gerçekleştirirler.

Diplomatlar ise hükümet tarafından belirlenen esaslara uygun bir şekilde dış politika hamlelerinde bulunur ve yabancı devletlerle ilişkiler yürütmeye çalışırlar. Yabancı devletler, temsilcilikleri ve temsilcilerle uluslararası örgüt ve ilgili bakanlıklarla görüşme yapar ve bu görüşme sonucunda uluslararası anlaşmaları diğer bakanlıklarla işbirliği içerisinde olarak gerçekleştirirler. Diplomatlar; bakanlık düzeyinde ve kuruluşların dış politikayı etkileyen faaliyetleri ve ilişkilerinin devletin dış politikasıyla uygun olmasını sağlamakla görevlidir. Mali, ekonomik ve diğer konulara ilişkin kurum ve kuruluşlar tarafından yürütülmesi amaçlanan dış ilişki ve görüşmeler dış politikaya uygun olarak yürütülmelidir. Bu bağlamda yabancı devletler ile uluslararası kuruluşlarda temsil işleri konusunda yetkili makam sıfatını taşırlar.

Nasıl Diplomat Olunur?

Türkiye’de diplomat olarak görev yapabilmek için yükseköğrenim kurumlarında siyasal bilgiler, iktisat, İİBF, uluslararası ilişkiler, kamu yönetimi, siyaset bilimi, ekonomi, hukuk vb. bölümlerden mezun olunması gerekiyor. Diplomat olan kimseler yurtdışında görev yapacaklarından yabancı dilinin de çok iyi olması da gerekli olan şartlar arasında yer alıyor. Peki bu diplomatlar ne kadar maaş alıyorlar? Dışişleri Bakanlığı bünyesinde görev yapmaya başlayan yeni bir kamu personeli ortalama olarak 4 bin TL maaş almaktadır. Ancak kıdemi artan personelin alacağı maaşlar 10 bin TL’ye kadar çıkar ve daha da artabilir.

Diplomatlığın ne demek olduğunu, görevlerini ve nasıl olunacağını özetledik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

You May Also Like

İstanbul Kadıköy Bit Pazarı yeni adresi nerede? Nasıl gidilir?

İstanbul’un popüler bit pazarlarından olan Kadıköy Bit Pazarı için Göztepe’de kendisine ayrılmış…

Reyting nedir, nasıl ölçülür? Total ve AB grubu ne demektir?

Reyting nedir? Reyting nasıl ölçülür? Reyting ölçme aletiyle ölçüm nasıl gerçekleşir? Total…