DAUGHTER , YENI ALBÜMÜ NOT TO DISAPPEAR ILE DEPRESIF POST ROCK KULVARINDA OYUNA DEVAM EDIYOR

DAUGHTER , YENI ALBÜMÜ NOT TO DISAPPEAR ILE DEPRESIF POST ROCK KULVARINDA OYUNA DEVAM EDIYOR

Daughter aynı London Grammar , Florence and the Machine ve MS MR gibi , çok kuvvetli ama buğulu bir kadın vokal ve çevresine sakin gitar melodilerinin serpiştirildiği özel bir sound’a sahip bir grup. Bu dörtlüden Florence and the Machine  , enstrüman kullanımı açısından biraz daha zengin bir grup olması ve daha az depresif melodiler kullanması sebebiyle bu dörtlüden en popüleri. MS MR ise bu dörtlünün en ağır depresifi ve samimisi olması sebebiyle en az popüler olanı ve benim de açık ara en favori grubum. Ama bu yazının konusu , Londra çıkışlı 3 kişilik grup Daughter ve yeni albümleri Not to Disappear . Vokalist Elena Tonra 1990 doğumlu genç bir sanatçı. Gitarda İsviçre doğumlu Igor Haefeli ve bateride ise fransız Remi Aguilella Elena ile grubun çekirdeğini oluşturuyor.

Daughter’ın bilinirliğini en çok artıran şarkıları Youth ve Daft Punk Cover’ı Get Lucky. Get Lucky üzerinde durulması gereken bir şarkı çünkü ,müzikte vokal ve enstrüman kullanımında, ufak değişiklikler ile dünyanın en mutlu şarkısı , nasıl dünyanın en depresif şarkısı yapılır diye üzerine tez yazılabilecek bir çalışmadır.

Daughter – Youth

Daughter – Get Lucky

 

15 Ocak 2016 ‘da Daughter yeni albümü Not to Disappear yayınlayarak hayranlarını oldukça mutlu etti. Ancak Daughter, sürekli dinleyebileceğiniz bir grup olmadığını, sadece ruh halinizin belli modlarında dinleyebileceğiniz bir grup olduğunu yeni albümü ile de göstermiş oldu. Basit bir sound ve güzel şarkılar üzerine kurulu albümde çok küçük elektronik dokunuşlarda mevcut. Post rock klişelerini fazlaca içeren bir grup Daughter ve artık yavaş yavaş  kendini tekrarlamaya da başlamış. Daughter , vokal ve gitar kullanımında çok dar alanda faaliyet gösteren bir grup. Bunları her ne kadar çok güzel kullansa da grubun uzun vadeli bir kendini tekrarlama problemi ile karşılaşacağı muhakkak.

Albümden ilk single Doing the Right Thing , 4 ay önce yayınlandı.

 

Yeni albümden numbers  , made of stone çok güzel şarkılar. Zaman içinde kulağımız farklı şarkılara da daha fazla değer verecektir çünkü Daughter iki gün içinde sindireceğiniz şarkılar yapan bir grup değil ve bir çok şarkısı zaman içinde sizi daha fazla yakalayan bir grup.

Grup yakın zaman da numbers isimli şarkısını da bir klip çekti.

Ruh halinizin belli periyotlarını yakalayan Daughter , yeni albümü ile de aynı köşeler de beklentiyi  düşürmeden dolaşmaya devam ediyor.