Cyberpunk 2077, çıktığı ilk andan itibaren tüm dünyada büyük bir ilgiyle karşılaştı. Çok uzun süredir beklenen ve rekorlar kıran bir oyun olmasına rağmen pek çok hata sebebiyle eleştiriliyor. Bu eleştiriler genel olarak oyunun içerisinde yer alan mekanik sorunlar olurken, bazen çevirilerde de büyük hatalar yaşanabiliyor.

Cyberpunk 2077’nin Türkçe çevirisini yapan 23 Studios, oyunun içinde yer alan Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ünlü sözü “İstikbal Göklerdedir”de çok büyük bir hata yaptı. Türk Twitch yayıncısı Tuğkan Gönültaş’ın ortaya çıkardığı çeviri hatasına göre, Elektropunk grubunun bir ismi olan “İstikbal Gö*lerdedir” ifadesinin yer aldığı görüldü. Ayrıca bu grubun görselinin de Atatürk’ün bir fotoğrafıyla fazlasıyla benzerlik taşıdığı görülüyor.  Çeviri firması 23 Studios’tan bir açıklama geldi Oyunun İngilizce versiyonunda “Perilious Futur” isminin yer aldığını görüyoruz.

Yani bu hatanın CD Projekt RED’den değil, doğrudan çeviri firmasından yapıldığı anlaşılıyor. 23 Studios, Instagram hesabından ise şu açıklamaları yaptı: “Sevgili oyunseverler, Cyberpunk 2077’de yer alan ve Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’e hakaret olarak algılanan çevirinin düzeltilmesi için diğer çeşitli hata düzeltmelerinin de olduğu bir yama zaten hazırlanmıştı. Bu yama yayına girdiğinde metin oyundan kaldırılacaktır. Gözümüzden kaçan bu hata için herkesten özür diliyoruz. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.” CD Projekt RED’den bir açıklama bekleniyor Sorun her ne kadar çeviri kaynaklıymış gibi görünse de ülkemizin milli değerlerini etkileyen bu büyük hata konusunda Cyberpunk 2077’nin geliştiricisi ve yayıncısı CD Projekt RED’in de bir açıklama yapmasını bekliyoruz.

Ayrıca en yakın zamanda gelecek güncellemeyle bu kabul edilemez hatanın giderilmesini bekliyoruz. Yeni gelişmeler oldukça sizleri haberdar edeceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

You May Also Like

GeForce NOW Türkiye fiyat listesi açıklandı! İşte çok konuşulan paket fiyatları

NVIDIA firmasının son ve en büyük teknolojik yeniliklerinden GeForce NOW ile GAME+…

Xbox Cyberpunk 2077 Çekilişi ile Göz Kamaştırıyor

Cyberpunk 2077 büyük bir gürültüyle piyasalara çıktı. Xbox da şimdi oyunu bir biyonik kol ve bir Xbox kumandası ile birlikte çekilişle hediye edecek.