Cumhurbaşkanı Erdoğan: "3 yılda 1 milyon yazılımcı geliştireceğiz"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan son dakika olarak yaptığı açıklamada bir çok gençlere önemli bir duyuruda bulundu. “‘Evdekal Türkiye’ sloganıyla gönüllü karantina uyguladığımız şu günlerde özellikle gençlerimize şu çağrıda bulunmak istiyorum.” diyerek söze başladı.

Son zamanlarda yazılım sektörüne başlayan ilgi bu zamanlarda daha da ilgi görüyor. Bunun için devlet tarafından projelere de devam ediliyor. Bu kapsam içerisinde Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni bir yazılımcı projesi açıkladı. Bu konuşmaya da “‘Evdekal Türkiye’ sloganıyla gönüllü karantina uyguladığımız şu günlerde özellikle gençlerimize şu çağrıda bulunmak istiyorum, yazılım sektörü sizi bekliyor. 3 yılda 1 milyon yazılımcı yetiştirmeyi hedefleyen bir program başlatıyoruz.” diyerek başladı.

Bu kapsamda Cumhurbaşkanı Erdoğan şu açıklamaları gerçekleştirdi:

“Hazine ve Maliye Bakanlığımızın hazırladığı proje kapsamında eğitimler, özellikle de BTK Akademi Eğitim Portalı üzerinden gerçekleştirilecektir. Hala 13 başlıkta 47 bin dakikayı bulan 31 ayrı eğitim bu sitede hizmet veriyor. Yıl sonuna kadar eğitim sayısı 100’e çıkacaktır. Gençlerimizin tek yapması gereken sisteme girip öz geçmişlerini kaydettirmektir. Tamamlanan eğitimler ve başarı dereceleri sistemdeki öz geçmişlere otomatik olarak işlenecektir.

Programı tamamlayanlar güvenliğinden veri analistliğine, siber güvenlikten yazılım geliştirmeye kadar 15 farklı alanda uzman olarak istihdam edilebilme imkanı kazanacaktır. Böylece gençlerimiz korona günlerini geleceklerine ışık tutacak bir fırsata çevirebilecektir. Bu programın ülkemizin yazılımcı ihtiyacının giderilmesine katkı sağlayacağına inanıyorum.”

  • Yıl sonuna kadar eğitim sayısı 100’e çıkacaktır. Gençlerimizin tek yapması gereken sisteme girip özgeçmişlerini kaydetmektir.
  • Programı tamamlayanlar güvenliğinden veri analistiliğine siber güvenlikten yazılım geliştirmeye kadar 15 farklı alanda uzman olarak istihdam edilecektir.
    Bu programın ülkemizin yazılımcı ihtiyacını gidereceğine de katkı sağlayacağına inanıyorum. Hazineye ait tarım arazilerini kiraladığımız çiftçilerimizin nisan mayıs ve haziran ayı ödemelerini 6 ay süreyle erteliyoruz.
  • Tüm kesimlerin vergi, sigorta, kredi taksiti gibi ödemelerin ertelenmesini sağladık.
    Biz Bize Yeteriz Türkiye kampanyasında bağış miktarı 1 milyar 800 milyon liraya yaklaştı.’ şeklinde açıklama yaptı.

Bu kapsamdaki başvuruların şuradaki bağlantı üzerinden alınması planlanıyor.

https://www.youtube.com/watch?v=9AluUNKy4aM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

You May Also Like

İstanbul Kadıköy Bit Pazarı yeni adresi nerede? Nasıl gidilir?

İstanbul’un popüler bit pazarlarından olan Kadıköy Bit Pazarı için Göztepe’de kendisine ayrılmış…

Reyting nedir, nasıl ölçülür? Total ve AB grubu ne demektir?

Reyting nedir? Reyting nasıl ölçülür? Reyting ölçme aletiyle ölçüm nasıl gerçekleşir? Total…