|

Cappadox Heyecanı Başladı

İlk olarak 2015’te düzenlenen Cappadox’un bu yılda “Dünyadan Çıkış Yolları” kültür-sanat ve gastronomiyle ilgilenenleri bekliyor.

Müzik, çağdaş sanat, gastronomi, açık hava etkinlikleri gibi farklı disiplinleri bir araya getiren programıyla Cappadox’un bu yılki teması “Dünyadan Çıkış Yolları”. 18-21 Mayıs tarihlerinde Kapadokya’da gerçekleşecek Cappadox 2017 henüz var olmayan, görünür olmayan ama gelmekte olan dünyayı hayal ederek dönüştürecek kadar cesur olmaya çağırıyor.

Cappadox’un bu yılki müzik programında Rhye, Emma Shapplin featuring Mercan Dede, Acid Pauli, Kaan Tangöze, Peter Broderick & David Allred Duo, Ah! Kosmos, Kalben, Kuan, Büyük Ev Ablukada, Oceanvs orientalis vs İlhan Erşahin, Dead Combo, Lars Danielsson Duo ft. Gregory Privat, Yasmine Hamdan, Akın Sevgör bulunuyor.

Sanatla İç içe 

“Dünyadan çıkış yollarını yalnızca odalara kapatılan çocuklar bilir.”

Cappadox’un bu yılki teması “Dünyadan Çıkış Yolları”, yazar, şair ve sanatçı Sami Baydar’ın 1990 tarihli aynı başlıklı kitabından bir alıntı. Bu temayla sergi, mutlak fiziksel kısıtlılığın, içinde bulunduğumuz olgusal gerçekliğin ötesine geçebilen, ve hatta onu dönüştürebilen hayal gücünü tetikleyen bir yönü olduğuna işaret ediyor. Eylemin yetersiz, hatta imkansız olduğu koşullarda, doğrudan sanatın açabileceği yollara ve imgesel alana atıfta bulunuyor, özgürleşmenin imkanı olarak şiirsel eylemi –anlam üretimini ve dünyayı yeniden kurmayı– öneriyor.

“Dünyadan Çıkış Yolları”, gerçekliğin dayandığı olgusallığın karşısında henüz var olmayan, görünür olmayan, ama gelmekte olan dünyayı çağırıyor.

Sergi, savaşlarla, kitlesel göçlerle, küresel çevre problemleriyle gitgide daha karmaşık hale gelen günümüzü anlamlandırmak için imgelemi açacak yeni diller, yaratıcı biçimler, alışılmışın dışında yöntemler ve pratikler önerecek. Cappadox 2017 çağdaş sanat programı Kapadokya’nın ilham verici, katmanlı coğrafyasında, şiirsel eylemin; bu eylem üzerinden “dünyayı yeniden kurmanın” yollarını araştıracak. Sanatçılar yeni önerilerle, örneğin, yeryüzündeki diğer türlerle eşitlikçi yoldaşlığın imkânlarını düşünen ya da göç edilebilecek yeni bir gezegeni hayal eden farklı projelerle, dünyadan çıkışın kendilerine özgü yollarını araştıracaklar, izleyicilerle paylaşacaklar.

“Dünyadan Çıkış Yolları” kaçış stratejilerine atıfta bulunmuyor; aksine hepimizi imgelem kadar cesur olmaya davet ediyor.

Küratörlüğünü Fulya Erdemci, Kevser Güler ve Ilgın Deniz Akseloğlu’nun (asistan küratör) üstlendiği Cappadox 2017’in çağdaş sanat programı 20 uluslararası sanatçının katılımı ve farklı işbirlikleriyle, 18 Mayıs – 11 Haziran, 2017 tarihleri arasında Uçhisar, Kızılçukur ve Avanos’ta gerçekleşecek.

Alper Aydın, Annika Eriksson, Deniz Gül, Erdağ Aksel, Chapuisat Kardeşler, Guillaume Bijl, Halil Altındere, Héctor Zamora, İris Ergül, Karin Sander, Lara Favaretto, Mehmet Ali Uysal, Nermin Er, Serkan Taycan, Yasemin Özcan ve Yaşam Şaşmazer’in Cappadox’a özel ürettikleri, mekâna özgü ve bağlama duyarlı yeni işleri 18 Mayıs – 11 Haziran tarihleri arasında Uçhisar, Kızılçukur ve Avanos’ta, Cappadox’un çağdaş sanat programı mekânlarında görülebilecek.

Doğada Yemek Sanatı 

Cappadox’un lezzetle keşfi bir araya getiren disiplini gastronomi, bu yıl tadı damağınızda kalacak üç deneyim sunacak. Yöresel düğünlerden ilham alınarak bir şenlik havasında kurgulanan Cappadox Piknik’te, Kapadokyalı kadınlar imece usulü çalışacak, Anadolu’nun geleneksel düğün yemeklerini dev kazanlarda pişirip ikram edecek. Gurme Tadımlar etkinliğinde köklü Kapadokya tatlarının yeniden yorumlandığı bir lezzet yolculuğuna çıkacaksınız.

8 Mart’ta avantajlı tekil biletleri satışa çıkan Cappadox 2017’nin tüm programına ise cappadox.com adresinden ulaşılabilir ve biletlerinizi temin edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.