Bursluluk sınavı başvuru tarihleri ne zaman? PYBS Bursluluk Sınavı Kılavuzu Yayında!

Her sene düzenlenen Bursluluk sınavı ya da öğrenciler arasında bilinen adı ile İOKBS ve PYBS için başvuru işlemleri başladı.

Bursluluk Sınavı Başvuru Tarihleri Ne Zaman?

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından düzenlenen sınavın bu yıl ne zaman yapılacağı merak ediliyor. Her yıl olduğu gibi bu sene de Haziran ayının başında yapılacak sınav için 5,6,7,8,hazırlık, 9, 10 ve 11. sınıf öğrencilerinin başvuru dönemi açıldı. Sınav başvurusu 11-22 Mart 2019 tarihleri arasında e-okul üzerinden yapılabilecek. Şartları taşıyan öğrencilerin başvuru yapabileceği sınavın giriş belgeleri 17 Mayıs 2019’da yayımlanacak. Sınav 2 Haziran saat 10:00’da yapılırken sonuçları ise 22 Temmuz tarihinde açıklanacak.

İOKBS – PYBS Başvuru Şartları Nelerdir? Başvurular Nereden Yapılır?

Açık Öğretim Lisesi, Mesleki Açık Öğretim Lisesi, Açık Öğretim İmam Hatip Lisesi ve Açık Öğretim Ortaokulu öğrencileri bursluluk sınavından yararlanamayacak. Veliler, öğrencinin başvuru şartlarını taşıması durumunda, öğrencinin öğrenim gördüğü okul müdürlüğünde sınav başvurusunu yapabilecek. Bu başvuruda “EK-1 Öğrenci Ailesinin Maddî Durumunu Gösterir Beyanname” ve diğer 12 aylık gelir belgesini gösteren ekleri, okul müdürlüğüne teslim edecek ve başvurunun yapılmasını onay vermiş olacak.

Şartlardan en önemlisi şöyle: Ailenin bir önceki mali yıla ait yıllık gelir toplamından fert başına düşen net miktarın, içinde bulunulan mali yılın Merkezi Yönetim Bütçe kanununda belirtilen Milli Eğitim Bakanlığı okul pansiyon ücretinin en azının 4(dört) katını geçmemesi kaydıyla maddi imkânlardan yoksun bulunmak. Ailenin 2017 yılı yıllık gelir toplamından fert başına düşen toplam miktarın 2018 Mali Yılı için tespit edilen 11.600,00 TL’yi geçmemesi gerekiyor. Aile gelirinin tespitinde ailenin 2017 yılında elde ettiği tüm gelirlerine göre başvuru yapılabilinecek.

Sınav başvuruları şu http://www.meb.gov.tr, http://odsgm.meb.gov.tr veya https://eokul.meb.gov.tr adreslerden yapılabilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

You May Also Like

İstanbul Kadıköy Bit Pazarı yeni adresi nerede? Nasıl gidilir?

İstanbul’un popüler bit pazarlarından olan Kadıköy Bit Pazarı için Göztepe’de kendisine ayrılmış…

Reyting nedir, nasıl ölçülür? Total ve AB grubu ne demektir?

Reyting nedir? Reyting nasıl ölçülür? Reyting ölçme aletiyle ölçüm nasıl gerçekleşir? Total…