İstanbul’da durup kültür, sanat aktivitelerine gitmeden olur mu ? Tabii ki olur ama bu etkinlikler bizi etkiler ve farklı ortamları, hayatları da görmemizi sağlar.

RBMA Night: Mulatu Astatke, 1 Eylül, KüçükÇiftlik Park

Yaptığı “Ethio-jazz”ın kurucusu olarak görünen Etiyopyalı müzisyen Mulatu Astatke, 1 Eylül’de Red Bull Music Academy ve Analog Kültür ev sahipliğinde İstanbul’da Küçükçiftlik Park sahnesinde olacak. Etkinlik öncesi Mulatu Astatke ile RMBA söyleşisi de gerçekleşecek. Kapılarını 17.30’da açacak etkinlikte Mulatu Astatke’ye Büyük Ev Ablukada, canlı elektronik projesi “Fırtınayt”, Barış K, Cem Yıldız ve Alican Tezer’in “İnsanlar” grubu, Red Bull Music Academy mezunlarından Ahu ve set aralarında ise Kaan Düzarat, Analog Kültür’ün arşivinden seçtiği plaklarla eşlik edecek.  1943 doğumlu sanatçı 60 yaşında Jim Jarmusch’un “Broken Flowers” filmi ile tanınsa da Afrika’nın seslerini 40 yıldır sahne aldığı yerlere taşıyor.

Program
18.00 Mulatu Astatke ile söyleşi
18.45-19.45 Ahu
20.00-21.00 Büyük Ev Ablukada “Fırtınayt”
21.30-22.45 Mulatu Astatke
23.00-00.00 İnsanlar
Set araları Kaan Duzarat ile Analog Kültür Sessions

Biletler için : http://www.tixbox.com.tr/etkinlik/3692/red-bull-music-academy-night-mulatu-astatke

Mulatu Astatke’nin Akademi kapsamındaki söyleşilerini alttaki linkten izleyebilirsiniz.

http://www.rbmaradio.com/shows/mulatu-astatke-live-at-broad-casting

http://www.redbullmusicacademy.com/lectures/mulatu-astatke-ethiopian-knight

 

adalar-sokak-festivali-1

Adalar Sokak Festivali 1 – 6 Eylül 

Yalnız kalmak istediğimizde, piknik yapmak istediğimizde, yüzmek için temiz sular aradığımızda, eğlenmeyi, arkadaşlarımızla beraber olmayı daha huzurlu olarak tattığımız, bisiklete bindiğimiz, biraz da şu şehrin dışında göründüğü gibi olması sebebi ile seçtiğimiz adalarda güzel bir etkinlik bizi bekliyor. İlk defa düzenlenecek olan bu festivalde birçok konser, atölye ve etkinlikte bizleri çağırıyor.

 

Sergi ve Etkinlik Alanları – Büyükada
Açık Alanlar
Deniz Otobüsü Meydanı
Saat Meydanı
Liman / Balıkçı Barınağı
Konak Sokak
Çınar Meydanı
Lunapark Meydanı

Özel Atölyeler
Necdet Kutlucan Atölyesi
Ali Alizadeh Atölyesi
Sergi ve Etkinlik Alanları – Burgazada
İskele Meydanı
Kulüp Meydanı
Gezi Parkı
Aya Nikola Parkı
Cami Sokak
Yelkenci Mehmet Sokak 6 Numara
Hiristos Tepesi
İndos-Kumbaros
Burgazada Kolektif

 

10860914_444749985712415_4576634738838822036_o

Harun Tekin & Koray Candemir / Akustik Set – 4 Eylül

Türkiye’de metal müziğin yükseldiği en önemli mekanlarından olan Dorock yeni açtığı Dorock XL ile göz kamaştırıyor. Her hafta bilinen isimleri sahnesinde buluşturan mekan 4 Eylül’de de iki yetenekli solistin akustik performansına tanıklık edecek.  Ayrıntılar

 

Kiki Social Club w./ Mert Topuz & Gülşah Turgut / Güven Yıldız ( Radyo Eksen ) – 4 Eylül 

Kiki’de devamlı çalan isimlerden Mert Topuz ile Radyo Eksen DJ’lerinden Gülşah Turgut, Güven Yıldız haftanın yorgunluğunu güzel müzikler eşliğinde atmak isteyenleri 4 Eylül’de bekliyorlar. Rock ve Funk müzikten Indie, Elektroniğe kadar ulaşan geniş yelpazeleri ile saat 23.00’ten ilerleyen saatlere güzel bir akşam yaşatacaklarını düşünüyorum. Ayrıntılar.

Palmiyeler / Seretan – Peyote – 5 Eylül 

Özcan Ertek’in elektronik müzik projesi ile başlayan gece 2013’te kurulan ve 2015’te ilk EP’si “Palmiyeler”i çıkartan grup ile devam ediyor. Ayrıntılar.

bienal_50x70_poster4

 

 

14. İstanbul Bienali / 5 Eylül – 1 Kasım

Bu yıl 14.ncüsü düzenlenen bienal TUZLU SU: Düşünce Biçimleri Üzerine Bir Teori başlığıyla ön plana çıkıyor. Giderek büyüyen Bieanal bu yıl 30 mekanda 70’in üzerinde katılımcı ile 2 ay boyunca devam edecek. Bu mekanlar arasında gerek Anadolu – Asya yakaları ve Adalar var. Birçok konuşma, sergi, film gösterimleri ve birçok yan etkinlik Bienal’de olacak. 2 ay boyunca birkaç gününüzü ayırarak gezmenizi tavsiye ediyoruz. Ayrıntılar.
Peyote on Board #2 ( AH! KOSMOS / MONDUAL / DORUK GÜRALP ( DJ SET) – 6 Eylül

İkinci düzenlenecek olan etkinlikte Peyote boğaza açılmaya devam ediyor. Kabataş’tan yola çıkacak ve dolaşarak geri dönecek olan etkinlik vapurunda Ah! Kosmos, Mondual, Doruk Güralp gibi isimler geceyi serinleten boğaz havasının ritmine bırakacak. Ayrıntılar.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.