Bob Dylan, Nobel Ödülü kabul konuşmasında kendisini William Shakespeare ile karşılaştırdı.

Dylan, ödül töreni yemeğine katılmadı fakat hazırladığı yazılı kabul konuşması ABD’nin İsveç büyükelçisi tarafından okundu.

Konuşmanın konusu şu şekilde;

Sanatçı, konuşmasında şarkı sözlerinin edebiyat olup olmadığını hiç düşünmediğini ve müzik yazarken genelde “sıradan” meselelerde sıkıştığını belirtti.

Dylan, William Shakespeare’in de benzer mücadeleler yaşamış olabileceğinden bahsetti: “Hamlet’i yazarken bambaşka şeyler düşünüyordu eminim. ‘Bu roller için doğru karakterler kim? Bu nasıl düzenlenmeli? Bunu Danimarka’da geçirmeyi gerçekten istiyor muyum? “

“Onun yaratıcı vizyonunun ve hırslarının zihninin ön planında olduğuna hiç şüphe yoktu ama düşünmek ve karar vermek için daha sıradan konular da vardı. ‘Finansman yerinde mi? Müşterilerim için yeterli koltuk var mı? Nereden insan kafatası alacağım?’ Bahse girerim Shakespeare’in aklına gelen en son şey, ‘Bu edebiyat mı?’ sorusudur. “

“Shakespeare gibi ben de sık sık yaratıcı çabalarımın peşindeyim ve hayatın sıradan konularının her yönüyle ilgileniyorum. ‘Bu şarkılar için en iyi müzisyenler kimler? Doğru stüdyoda mı kayıt yapıyorum? Bu şarkı doğru şarkı mı? ” gibi.

“400 yıl geçse bile bazı şeyler hiç değişmez. Kendime, şarkılarımın edebiyat olup olmadığını sormak için hiç zamanım olmamıştı. Bu nedenle hem bu soruyu düşünme zaman ayırdıkları için hem de harika bir cevap verdikleri için İsveç akademisine teşekkür ederim.”

Yaptığı yazılı konuşmada Nobel organizatörlerine de teşekkür eden efsanevi sanatçı, ödülü kazanmasının gerçeğin ötesinde olduğunu söyledi ve ayrıca “Birisi şimdiye kadar Nobel ödülü kazanmak için küçücük bir şansımın olduğunu söyleseydi, Ay’da olmakla aynı şansa sahip olduğumu düşünürdüm.” diye ekledi.

Ayrıca Patti Smith, Dylan’ın A Hard Rain’s A-Gonna Fall şarkısını seslendirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.