Yıllardır bahsedilen, ancak yalnızca sanatçının birkaç yakını tarafından okunmuş, Bob Dylan’ın arşivi artık gizli değil!

 

Sanatçının 1975’te çıkardığı efsane albüm “Blood on the Tracks”teki şarkıların sözleri de bu arşivde mevcut. Tabii arşiv sadece şarkı sözleriyle sınırlı kalmıyor, aynı zamanda en çok bilinen ve sevilen şarkılarına ait notlar; filmlerine ve hatta bilinmeyen fotoğraflarına da ulaşmak mümkün.

 

06DEVELOPMENTS4-articleLarge

 

Dylan tarafından yok edildiği dedikoduları çıkan geniş arşivin araştırılmak üzere biçilen fiyatının 15-20 bin dolar arasında olduğu söyleniyor. Arşiv, sanatçının çalışmalarına dair sır olarak kalan hemen hemen her şeyi açığa çıkardığından, “Dylanology” araştırmacılarının, şimdilerde elinde devasa bir kaynak var. Bu durum Dylan’ı rahatsız etmiyor, hatta bundan onur duyduğunu dile getiriyor dev sanatçı.

 

Düzyazı-şiir kitabı “Tarantula” ve filmi “Eat the Documents”a ait derin notların yanında, daha önce yayınlanmamış konser görüntüleri ve Dylan’ın kariyerinin başlarında imzaladığı birkaç kontrat da bulunmakta, böylece hayatının tüm ayrıntıları açığa çıkmakta.

 

06DEVELOPMENTSWEB3-articleLarge

 

Arşiv, yalnızca “University of Tulsa”da araştırılıp, kütüphanenin tozlu raflarına kaldırılsın istenmediğinden bir müzede sergilenmesi ve aynı zamanda turizm atraksiyonu haline gelmesi de söz konusu.  Ancak bu parçaları incelemek için yalnızca “Dylanology” ile profesyonel olarak ilgilenen kişilere izin verilecek. Parçaların büyük bir kısmı “Gilcrease Museum”da bulunan “Helmerich Center”da incelenecek; “Guthrie Museum”un yanında ise halka açık bir Dylan galerisi açılması da söylentiler arasında.

 

Bir gün bu arşivi yakından inceleme fırsatı bulmak dileğiyle!

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

You May Also Like

Bu Ay Neler Var ?

Merhaba arkadaşlar yaz geldi. Malum evde, işte sıcaktan şikayet edilmeye çoktan başladı.…

The Seven Deadly Sins 4. sezon yayın tarihi açıklandı!

The Seven Deadly Sins 4. sezon yayın tarihi açıklandı. Dizinin yeni sezonuyla…