Günümüz teknoloji dünyasını her bölümünde ayrı distopik bir senaryo ile anlatan yapım Black Mirror‘ın şimdiye kadar çekilen tüm bölümlerinin aslında tek bir evrende, aynı zaman diliminde bulunduğuna dair bir teori ortaya atıldı.

Konuyu daha da açacak olursak, dizinin üç sezonunda gerçekleşen her şeyin yine üçüncü sezonda bir şekilde gösterildiği gözlemleniyor.

Black Mirror new season black mirror new season 2

İlk örnek, üçüncü sezonun ilk bölümünde Lacie‘nin profilinde görülüyor. İkinci görselde işaretlenen “Michael Callow” ismi, dizinin ilk bölümünden hatırlayacağınız, domuzla ilişkiye girmeye zorlanan başbakanın ismi.

 

3 4

İkinci örnek ise hayli ilginç. Bir çeşit oyun demosu adı altında para kazanmak için döngü içine giren Cooper karakterinin birlikte çalıştığı şirket, ilk sezondan hatırlayacağımız suçluları psikolojik olarak cezalandırılmaya yönelik bir sistemde, onlara sürekli gösterilen logoyu (White Bear) kullanıyor.

 

5 6

 

Teze dair üçüncü örnek, bir hayli sinir bozucu bulduğumuz “Waldo” karakterini barındıran bölümden. Waldo stickerını ise üçüncü sezonun, pedofiliye eleştirel görebileceğimiz “Shut up and Dance” bölümünde bir kez daha görüyoruz.

 

8 7

En ilginç bulduğumuz ise yapay arıların yer aldığı “Hated in the Nation” bölümünde olayın odak noktası olan Twitter’da gözlemleniyor. Hashtagler ile mimlenen sıradan vatandaşların yanısıra, Michael Callow ve White Bear‘a dair etiketler de görülüyor.

 

Örneklerin geri kalanına bu kısa videodan bakabilirsiniz. Teori deyip geçmek için fazlaca kanıt bulunduğunu düşünüyoruz. Sizce de Black Mirror‘daki tüm olaylar aynı evrende gerçekleşiyor olabilir mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

You May Also Like

Bu Ay Neler Var ?

Merhaba arkadaşlar yaz geldi. Malum evde, işte sıcaktan şikayet edilmeye çoktan başladı.…

The Seven Deadly Sins 4. sezon yayın tarihi açıklandı!

The Seven Deadly Sins 4. sezon yayın tarihi açıklandı. Dizinin yeni sezonuyla…