Björk‘ün geçtiğimiz Ocak ayında yayınlanan 9. albümü “Vulnicura”nın akustik versiyonu geliyor; hem de binbir sürprizle!

viola-organista-1118

Yeniden yorumlanacak olan albümde, Leonardo da Vinci‘nin tasarladığı ancak bir enstrüman haline getiremediği “harpsichord-viola hybrid” adlı enstrüman kullanılacak. Björk bu enstrümanı “telleri çekilmiş değil de bükülmüş bir piyano gibi” şeklinde tanımlıyor. Albümde bu enstrümanı kullanacak olan kişi ise, enstrümanı hayata geçiren piyanist Sławomir Zubrzycki olacak. Vulnicura’nın ve akustik versiyonunun yapımı hakkında da şu sözleri söylüyor İzlandalı, tarzında eşi benzeri olmayan sanatçı:

“Vulnicura üstünde çalışırken, elektronik ve akustik aletleri birleştirebilmek ve onların bir arada uyum içinde olabildiğini kanıtlamak sihirli bir şey gibi geldi! İlk kez bir albümümün ikinci bir versiyonunun olması gerektiğini hissettim: müziği akustik sevenler ve öyle dinlemek isteyenler için bir versiyon daha, tekno müzik olmayan bir versiyon.”

“Vulnicura Strings”, Björk’ün ilk akustik albümü olma unvanına sahip. Ayrıca bu albüm ve akustiği üstünde çalışmak, uzun zamandan sonra biten Matthew Barney ile ilişkisi açısından kafa dağıtma görevi de görmüş.

6 Kasım’da yayınlanacak olan albümden akustik bir parçayı da bizler için yayınlamış. Biz de sizler de büyülenin diye  buraya bırakıyoruz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.