Bildiğiniz gibi Paris’ de yaşanan terör olayının en kötü kısmı Bataclan’ da verilen Eagles of Death Metal konserinde gerçekleşti. Yaşanan olaydan sonra , bu büyük trajedi ile ilgili hiçbir demeci yayınlanmamış olan Eagles of Death Metal grup elemanlarının ilk röportajı Youtube üzerinden yayın yapan Vice kanalında yayınlandı.

Grup , Jesse Hughes (vokal ve  gitar) ve Josh Homme (Davul) tarafından 1998 yılında Kaliforniya Palm Desert’de kurulmuş. Rock müzik severler Josh Homme ‘u asıl bilinen projesi Queens of Stone Age ‘den bilirler. Queens of Stone Age gitar çalan ve vokalleri üstlenen Josh Homme, Eagles of Death Metal davul çalıyor ve bazen geri vokallere katılıyor.

Enteresan olan bir konuda,  isminde geçen Death Metal kelimesi ile grubun sound’unun hiçbir alakası olmaması. Grup Kaliforniya’ ya özgün atıfların olduğu, hızlı riffler içeren ama yumuşak gitar tonları barındıran standart bir rock and roll sounduna sahip bir grup. Konserlerinde dans edip eğleneceğiniz,  son derece eğlenceli bir grup.  Grubun ismi , kendi aralarından geçen bir sohbet esnasında yapılmış bir şaka sonucu ortaya çıkmış. Bir arkadaşı Josh’a Death Metal müziğinin nasıl bir müzik türü olduğunu anlatırken , Jesse’nin o zaman bizde Death Metal’in Eagles’ıyız (Buradaki Eagles göndermesi rock müziğin ünlü gruplarından Eagles’a gönderme) demesi ile konmuş.

Röportajı izlediğinizde ağlamamak için kendinizi zor tutuyorsunuz. Röportaj boyunca boğazınızda bir güğüm ile röportajı izliyorsunuz. Grubun kurucu elemanı Josh, kendi projeleri sebebiyle Avrupa turnesine katılmamıştı ve Paris’ de yoktu. Röportaja da sonradan katılıyor. Büyük bir ihtimalle bu büyük trajediyi yaşayan arkadaşlarının önüne geçmek istemiyordu. Ama Jesse kolundan tutup onu da röportaja sokuyor.

Olaylar başlayınca, panikle herkes başka yerlere koşmaya başlamış. Kimisi sahnenin arkasında ki acil çıkıştan binadan çıkıyor, kimisi grubun odasına gidiyor. Jesse kız arkadaşını göremeyince, tekrar aramak için dönüyor ve teröristlerle karşılaşıyor. Turne davulcusunun her tarafından kurşunlar uçuyor. Grup elemanlarından birinin saklandığı kabinde birkaç seyirci ile kurşunların bitmesini bekliyor. Terörist şarjör değiştirirken kaçmaya başlıyorlar.

Röportaj boyunca Jesse birçok kez gözyaşlarına hakim olamıyor. Zaten daha röportaj başlarken bile sesi dolu dolu. En vurucu yeri ise Jesse’nin neden bu kadar çok insan öldüğü ile ilgili söylediği sözleri. Çünkü, salonda hiç kimse arkadaşlarını terk etmedi. O kadar iyi insanlardı ki, herkes birbirine siper oluyordu. İnsanlar bu kadar iyi insan olduğu için bu kadar çok ölüm oldu diyor Jesse.

Grup bir gün Bataclan tekrar açıldığında, ilk konseri kendilerinin vermek istediğini söyleyerek ile en güzel vurgusunu yaptı belki de röportajın. Sonuçta her şeye rağmen müzik ve insanlık kazanmalı ve kazanacakta

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.