Tarihte ilk kara delik görüntüsü yayınlandı! Kara delik (black hole) nedir?

Gökbilimciler tarafından çekilen ilk kara delik fotoğrafı paylaşıldı. Bilim dünyası tarihinde bir ilk daha gerçekleşmiş oldu.

ABD Ulusal Bilim Vakfı’na bağlı ve Avrupa Birliği fon destekli astrofizikçiler, hakkında uzun süre konuşulacak bir ilke imza attılar. Şu zamana kadar hakkında çalışmalar yapılan kara delik konusu için henüz bir fotoğraf çekilmemişti. Fakat ABD Ulusal Bilim Vakfı tarafından görevlendirilen, 2012 yılında kara delik çevresini gözlemlemek için kurulmuş olan Avrupa Birliği destekli Event Horizon Teleskobu‘ndan (EHT) ilk görüntü geldi. Avrupa Komisyonu Bilimsel Araştırma kurulu konuyla alakalı bir konferans düzenledi. Bu konferansta şöylenen bazı önemli bilgiler şöyle:

kara delik görüntüsü 10 nisan nasa canlı yayın

Bu keşifle ilgili 40 milyar km çapıyla Dünya’dan üç milyon kat daha büyük dev kara deliği bilim insanları “canavar” olarak betimliyor. Dünya’dan 500 milyon trilyon km uzaktaki bu olgunun fotoğrafını çekmek için dünyanın farklı bölgelerinde yer alan 13 teleskop kullanılmış. Hollanda’daki Radboud Üniversitesi’nden Profesör Heino Falcke tarafından önerisi yapılan bu fikirle alakalı olarak açıklama yapan bilim insanı kara deliğin  Virgo galaksisindeki M87 adlı galakside bulunduğunu aktarıyor. Dünya’ya 53 milyon ışık yılı mesafedeki bu galakside çekilen görüntüdeki kara deliğin 53 milyon yıl önceki hali olduğunun altını çizelim.

Kara delik nedir?

Kara delik şu demektir: Çekim alanı her türlü maddesel oluşumun ve ışınımın kendisinden kaçmasına izin vermeyecek derecede güçlü olan, kütlesi büyük bir kozmik cisim olarak belirtiliyor. Ayrıca uzayda belirli nicelikteki maddenin bir aradaki noktaya toplanması ile meydana gelen bir nesne biçimi de diyebiliriz.

kara delik görüntüsü 10 nisan fotoğrafı

İlginizi Çekebilir: Güneş Diğer Gezegenlerden Bakınca Nasıl Görünüyor? (9 Görsel)

Yaklaşık 10 yıllık bir emeğin ürünü olan bu görüntünün ardından Ulay Ufku Teleskobu’nun (EHT) bilgileri toplamaya devam edeceği belirtiliyor. Dünyanın bir çok yerinde bulunan bu teleskoplar sayesinde yeni bilgilerin geleceği için yeni bir pencere açıldı diyebiliriz. Einstein ve Stephen Hawking gibi usta isimlerin teorik öngörülerindeki kuramlarında nasıl geliştirilebileceğiyle ilgili bilgiler gelmeyi sürdürecek. Bu durumla beraber aynı bilim ekibi, Samanyolu galaksisindeki süper kütleli kara deliği de gözlemliyor. Fakat bunun daha zor olduğunu çünkü bilinmeyen bir nedenden dolayı, Samanyolu’nun merkezindeki kara deliğin etrafındaki “ateş çemberi”nin daha küçük ve daha soluk olduğu söyleniyor.

Kaynak (Source)
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

You May Also Like

Bu Ay Neler Var ?

Merhaba arkadaşlar yaz geldi. Malum evde, işte sıcaktan şikayet edilmeye çoktan başladı.…

The Seven Deadly Sins 4. sezon yayın tarihi açıklandı!

The Seven Deadly Sins 4. sezon yayın tarihi açıklandı. Dizinin yeni sezonuyla…