Benzine ve motorine zam geldi! İşte yeni zam fiyatları 2019

Benzine ve motorine zam geldi! İşte yeni zamlı fiyatlar 2019

Benzin ve motorin fiyatlarına zam geldi. İşte bu gece yarısından itibaren geçerli olacak yeni zamlı fiyatlar…

Bu geceden itibaren geçerli olmak üzere benzinin litre fiyatına 35 kuruş, motorinin litre fiyatına 12 kuruş zam eklendi. Bu zamlardan motorinin litre fiyatına 34 kuruş, benzinin litre fiyatına ise 36 kuruş zam gelmiş oldu. Pompa fiyatlarına motorinde 12 kuruş olarak benzinde ise 35 kuruş olarak yansımış olacak. Motorinde 22 kuruş benzinde ise 1 kuruşluk artış vergi gelirlerinden sağlanacak.

Benzin ve motorine gelen zam miktarları

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikasından (EPGİS)’ten alınan güncel bilgilere göre, motorin ve benzin fiyatlarında yaşanan artışın ardından, zammın vergi ayarlamasıyla karşılandığı Eşel Mobil sistemi bu yıl benzin ve motorin için dördüncü kez devreye girdi. Bu duruma göre zamlı fiyatlardan motorin fiyatlarına eklenen 34 kuruşluk artışın 12 kuruşu pompaya yansıtılırken, kalan 22 kuruşluk artış vergiden karşılanacak.

Ankara’da ortalama 6,44 liradan satılan motorinin litre fiyatı 6,56 lira olacak. Motorinin litresi İstanbul’da 6,38 liradan 6,50 liraya, İzmir’de 6,47 liradan 6,59 liraya yükselecek. Ankara’da ortalama 6,84 liradan satılan benzinin litre fiyatı 7,19 lira olarak gerçekleşecek. Benzinin litresi İstanbul’da 6,88 liradan 7,23 liraya, İzmir’de 6,85 liradan 7,20 liraya artmış olacak.

Peki akaryakıt fiyatları nasıl hesaplanıyor?

Güncel akaryakıt fiyatları, Türkiye’nin de içinde yer aldığı Akdeniz piyasasındaki işlenmiş ürün fiyatlarının ortalaması ile dolar kurundaki değişiklikler baz alınarak rafineriler ile beraber hesaplanıyor. Bu hesaplanma sonucunda dağıtım firmalarınca uygulanan fiyatlar, rekabet ve serbesti nedeniyle şirketler ve kentlere göre ufak miktarlarda değişiklikler gösteriyor. Bu akaryakıt fiyatlarında uygulanan sistem Eşel Mobil sistemiyle, petrol fiyatları, döviz kuru ve uluslararası ürün fiyatlarındaki artış sonucunda yurt içi pompa fiyatlarında meydana gelen yükselişler, ÖTV ayarlamasıyla tüketiciye zam olarak yansıtılmadan dengelenmeye çabalanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.