Birçok insana göre hayatında daha fazla müzik olan insanların, ara ara düştüğü en kötü duygu,  sürekli aynı tarz müzikleri dinliyormuş, yeni bir şey ortaya çıkmıyormuş hissidir.

İşte bu noktada,  Vodun gibi bir grubu keşfetmek insana büyük keyif veriyor. Klasik heavy metal , trash, punk, hardcore yapılarında yol almaya başlayan metal ismini verdiğimiz sert müziğin, yol ilerlerken ne kadar alt tür oluşturduğunu görmek son derece şaşırtıcı.

Vodun ile ilgili tür tariflerini , çeşitli müzik yazılarından okur iken,  heavy-afro-psych band , soul stoner rock gibi son derece enteresan tariflerle karşılaşıyorsunuz müzik camialarında. Benim en çok hoşuma giden Aretha Franklin meets Sabbath worshiping stoner rock tarifi oldu. Evet stoner rock yapılı, Black Sabbath ton ve rifleri içeren, Aretha Franklin vokaline sahip bir ablamızın oluşturduğu çok enteresan bir tarif var burada.

Bu grubun çizdiği yolda işi çok zor. Çünkü metal veya heavy rock dinleyicileri , yaşam şekli ile isyankar, kalıpların düşmanı gibi gözükse de , konu müzik olunca son derece muhafazakar bir zevke sahipler.  Bu sebeple bu son derece renkli görüntülere sahip, derin bir soul müzik vokaline sahip bu müziği ne kadar sahiplenirler, çok emin değilim. Tarih sayfalarına çok tutulmayan bir deneme olarak geçebilir. Ama bu yine de Vodun’un hiçbir şekilde değerinin az olduğunu göstermez . Hatta bence ileride ciddi kült olabilecek potansiyelleri var.

Grup, vokallerde OYA , bateride OGOUN , ve gitarda GHEDE kod isimlerini kullanan İngiltere vatandaşı arkadaşlarımızdan oluşuyor. 2013’de kurulan grup , yine 2013’de Eat Up the Sun isimli EP’yi yayınlıyor. 2013’de Oya isimli single , 2014’de Loa’s Kingdom , 2015’de Minos Army isimli single’ları yayınladıktan sonra , 2016 Possesion isimli albümlerini yayınlıyorlar. Bu albümden ilk video klipleri Mawu , bence grubun hem soundu hem de karakteri hakkında gerekli bütün bilgiyi veriyor.

 

Grubun 2013’te yayınladıkları Oya isimli şarkı ise benim favori şarkım. Şarkının klibi kısa film gibi başlıyor ve şarkıyı dinlemek için biraz bekliyorsunuz.

 

Vodun, batı afrika kozmolojisinden beslenen, tribal , saykodelik yapılar içeren çok farklı ve çok özel bir deneyim. Sıradanlıktan sıkılan herkese ciddi bir şekilde tavsiye edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

You May Also Like

INDIE VE ALTERNATIF DÜNYASINDA 2015 YILININ EN GÜZEL ŞARKILARI

2015 yılı biterken ,müzik dünyasının , ticari ve yaratıcılık anlamında evrilmeye en…

Aurora MIX Festival ile İstanbul’a Geldi

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen MIX Festival kapsamında Norveçli şarkıcı hayranları ile buluştu.…