AUZEF 2019 telafi (bütünleme) sınav sonuçları açıklandı! Aksis sorgulama

AUZEF 2019 telafi (bütünleme) sınav sonuçları açıklandı! Aksis sorgulama

İstanbul Üniversitesi Açıktan ve Uzaktan Eğitim Fakültesi (AUZEF) sınavları geçtiğimiz hafta gerçekleşti. Sınava giren birçok öğrenci sonuçları bekliyor.

Sınav sonucu için arama motorlarında “AUZEF sınav sonuçları ne zaman açıklanacak?”, “AUZEF sınav soruları ve cevapları yayınlandı mı?”gibi araştırmalar yapılıyor. Bununla birlikte AUZEF AKSİS sınav giriş belgelerinin nasıl ve nereden alınacağı ile ilgili bilgileri öğrenmek isteyen adaylar bilgilere ulaşmaya çalışıyor. Geçtiğimiz yıllarda 2 gün içerisinde belli olan sonuçlar bugün açıklandı. İşte İstanbul Üniversitesi Açıktan ve Uzaktan Eğitim Fakültesi sınavlarının sonuçları ve detayları bu haberimizde…

AUZEF telafi (bütünleme) sınav sonucu nereden öğrenilir?

AUZEF sınav sonuçları için öğrenci adayları ”Sınav Sonuçları” sayfasını sinav.istanbul.edu.tr adresi aracılığıyla öğrenilebilir.

Ağırlıklı not ortalaması (ANO) nedir ve ne işe yarar?

Ağırlıklı Not Ortalaması (ANO), bir öğrencinin belirli bir yarıyıl içinde aldığı derslerin ağırlıklı ortalaması olarak geçer. ANO hesabı, her öğrenci ve her yarıyıl için ayrı ayrı yapılır. ANO hesaplamasında bir öğrencinin belirli bir yarıyılda aldığı derslerin her birinden elde ettiği bağıl notlar (harf notlarının dörtlük sistemdeki karşılıkları) bu derslerin kredi saatleri ile çarpılır ve toplanarak bulunur.

ANO hesaplaması nasıl yapılır?

ANO hesaplaması, her yarıyıl için ayrı ayrı yapıldığı için ANO belirli bir yarıyıla özgü ortalama değeri denilebilir. Öğrencinin tamamladığı her bir yarıyılın ayrı ayrı ANO’ ları vardır: 1. yarıyılın ANO’su, 5. yarıyılın ANO’su vb. Başarı notları G(Geçti) ile takdir edilen Güzel Sanatlar dersi, ANO hesaplamasına katılmaz. Bir öğrencinin belirli bir yarıyıl için ANO’sunun hesaplanabilmesi için şunlar gereklidir:

  1. O yarıyılda aldığı derslerin neler olduğunun,

  2. Bu derslerin kredi saatlerinin,

  3. Öğrencinin bu derslerde aldığı dört üzerinden bağıl notların bilinmesi gereklidir.

A) KREDİ

Her dersin bir kredisi vardır. Bu değer, dersin haftalık teorik ve pratik ders saati sayılarından elde edilir. Örnek olarak ise: A dersinin haftada 4 saat teorik, 6 saat de pratik uygulaması olsun. Teorik ders saati olduğu gibi yani dört kredi olarak, pratik saatlerinin ise yarısı (6/2=3) alınarak toplanır ve ilgili dersin toplam kredisi bulunur. Bu hesap sonucunda A dersinin kredisi 7’dir. Diğer bir örnekte, B dersinin teorik kısmı 2 saat, uygulaması ise 3 saat olsun ve burada B dersinin kredi hesaplamasında görüldüğü gibi bir dersin kredisi tam sayı olabildiği gibi kesirli sayı şeklinde de oluşabilir.

B) BAĞIL NOT

Öğrencilerin aldığı harfli başarı notlarının, ağırlık katsayı değerleri (yani 4 üzerinden karşılıkları) olarak belirlenir.

AUZEF bütünleme sınav sonuçlarına şuradaki adres vasıtasıyla ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.