Asgari Ücret Zammı! 2019 Asgari Ücret Miktarı Ne Olacak? TÜİK Açıkladı

Asgari Ücret Zammı! 2019 Asgari Ücret Miktarı Ne Olacak? TÜİK Açıkladı

Aylardır merakla beklenen Asgari Ücret 2019 miktarı TÜİK tarafından açıklandı.

Yaklaşık 7 milyon kişiyi ilgilendiren Asgari ücretin 2019 yılında ne olacağı ile ilgili sonlara gelindi. Çalışanlar son zamlardan sonra Asgari ücretin en az 2 bin lira olması gerektiğini savunuyorlar ancak bu da işverenler tarafından çok bulunuyordu. Asgari Ücret Tespit Komisyonu ise yeni toplantısında bu kararla ilgili son adıma doğru yaklaştı. Üçüncü toplantısını gerçekleştiren komisyon bugün TÜRK-İŞ’in ev sahipliği yaptığı organizasyonda toplandı. Bununla beraber önce TÜİK tarafından hazırlanan geçim tutarını içeren rapor komisyon ile paylaşıldı.

TÜİK Asgari Geçim Raporu

asgari ücret tespit komisyonu 2019 toplandı asgari ücret 2019'da ne olacak

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından hazırlanan bu raporda ağır statüdeki işler için 2 bin 213 lira, orta statüdeki işler için 1.978 lira, hafif statüde işler için ise 1.841 lira belirlendi. Bu rakamlara ne kadar dikkat edilecek ilerleyen günlerde göreceğiz. Ancak geçtiğimiz sene 1.893 lira seviyesinde olan bu rapor sonrası Asgari ücret 1.603 lira olarak açıklanmıştı.

TÜRK-İŞ en az 2 bin lira + enflasyon olmasını isterken DİSK ise 2.800 lira olması gerektiğini savunuyor. TİSK başkanı ise bu ekonomik duruma göre bu miktarların ‘Yeni Ekonomik Program’ içinde yer enflasyon ve işsizlikle mücadele ile ilgili hedeflere uygun olmadığını düşünüyoruz.” gibi bir açıklama yaptı. Komisyon ise kesin Asgari Ücret 2019 için önümüzdeki hafta içinde açıklayanı duyurmasını bekliyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.