O Artık Efsane: Leonard Cohen

Birçok insanın ilk söylediği şarkıları yazan, şiirlerini mısralardan daha çok söze ve duygulara aktaran Leonard Cohen 82 yaşında yaşama gözlerini yumdu…

1934’te Kanada’da dünyaya gelen müzisyen, şair, yazar Leonard Cohen 1956’tan beri aktif olarak sanatını sürdürüyordu. İlk şiir kitabını Montreal’de 1956’da, ilk romanını ise 1963’te yayımlayan Cohen’in erken dönem şarkıları müzikal olarak Avrupa pop müziğine dayanır ve çoğunluğu 1967 yılında çıkan Songs of Leonard Cohen albümünde yer alıyor. Eserleri binden fazla başka sanatçılarca yorumlandı ve kaydedildi. “Canadian Music Hall of Fame” ve “Canadian Songwriters Hall of Fame”e kabul edilen Cohen, ayrıca ülkenin en büyük sivil şeref madalyası olan “Companion of the Order of Canada” ile ödüllendirilmişti.

En son neler söylemişti ?

En son geçtiğimiz Ağustos ayında kaybettiği Marianne Ihlen’e yazdığı mektubunda; “Sanıyorum ki çok kısa bir süre sonra peşinden geleceğim” diyen Cohen geçtiğimiz aylarda “You Want It Darker” adlı albümünü yayınlamıştı.

Güzel uyu üstad biz senin şiirlerini dinlemeye devam edeceğiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.