Apple Watch 4 ve AI (Yapay Zeka) Teknolojisinin Hayatımızdaki Yeri

Apple geçtiğimiz günlerde yaptığı lansman ile yeni telefon ve akıllı saat modellerini tüketicilere tanıttı. Yeni iPhone’ların piyasadaki diğer marka ve modellerde bulunan özelliklerden farklılaşamadığı eleştirisi ile canı sıkılan Apple yöneticilerini sevindiren kritikler ise Apple Watch 4 için yapıldı.

Endüstrinin Tarihsel Gelişimi

  1. yüzyılın ikinci yarısıyla başlayan 1. Sanayi Devrimi döneminde su ve buharın mekanik sistemlerde kullanılması ile Endüstri 1.0’a giriş yapıldı. 19. yüzyılda elektrik enerjisinin seri üretim sistemleri içinde değerlendirilmesi ile Endüstri 2.0 çağına giriş yaptı. 1971’de ilk mikrobilgisayar Altair 880 ile elektronik ve bilişim teknolojilerinin entegre kullanımı başlamış oldu ve Endüstri 3.0 kavramı hayatımızda yer aldı. Son 40 yıldır süregelen teknolojik devrim döneminde üretimin otomasyonu ve sayısallaşması sağlandı ve pek çok yeni iş kolunun ortaya çıktığı gözlemlendi. Bunun yanında üretimin otomasyonu sebebiyle özellikle mavi yaka olarak tabir edilen işçi sınıfının iş alanları başka sektörlere kaymak durumunda kaldı. Üretimde verimi ve esnekliği arttırarak sürdürülebilir modellerin oluşturulmasında yapay zekadan yardım alınan Endüstri 4.0 çağının başlangıcı olarak ise 2011 yılındaki Hannover Bilişim Fuar’ı gösteriliyor. Herkesin dilindeki bu yeni dönemin etkilerini anlamak için Apple Watch 4 güzel örnekler sunuyor.

Apple Watch 4 and AI In Our Lives with Industry 4.0

Apple Watch 4 Özellikleri

Yeni Apple Watch 4 bir önceki modele göre yüzde 30 daha geniş bir ekrana sahipken, çift çekirdekli işlemcisi ile 2 kat daha hızlı bir deneyim vadediyor. Tüketicileri ve teknoloji dünyasını heyecanlandıran özelliklerinden biri olarak görünüyor. Saatin arka yüzündeki EKG sensörleri ile kullanıcının kalp ritmini takip ederek anomali tespit ettiği durumlarda kullanıcıyı uyarması oldu. Akıllı saat aynı zamanda düşme, kayma gibi durumları da tespit ederek kullanıcıyı acil arama yapması için uyarıyor. Hatta bunun da ötesinde kullanıcının bayıldığını tespit ettiğinde otomatik olarak acil aramayı kendisi yapıyor. Sağlık şirketi olmayan Apple, bu yenilikler ile dünyadaki ölüm sebeplerinde birinci sırada yer alan kalp hastalıklarının takibi ve teşhisi için öncü olabilecek bir ürün geliştirmiş oldu. Son zamanlarda sıkça yaşanılan yapay zeka ve geleceği tartışmaları süre dursun, yapay zekanın hayatımıza etkisi günden güne artıyor. İngiliz ressam Neil Harbisson bir renk körü ve renkleri algılamak için yapay zekadan yararlanıyor. Kafasındaki anten yardımıyla renklerin sahip olduğu farklı dalga boylarını ses olarak algılıyor. Harbisson, bol farklı rengin olduğu resimleri ise kullandığı cihaz yardımıyla şarkı olarak duyabiliyor. Harbisson, yardım aldığı cihaz sayesinde kendisini dünyanın ilk insan cyborg’u olarak nitelendiriyor.
Yapay zekânın insan vücudunda kullanımının bir diğer örneği ise işitme ve görme engellilerin dillerine yerleştirilen sensör ile duyular arasında geçiş sağlanması. Renklerin ve seslerin tat olarak algılanması sayesinde fiziksel engellerin insanların hayatında daha az yer tutması hedefleniyor. Gelişmeler öyle gösteriyor ki, GORA filminde Arif Işık’ın kendisine karışık yüklettiği yetenekler gelecekte hayatımızın bir parçası olabilir. Ve insanoğlu doğuştan gelen limitlerini aşmak için yapay zeka teknolojisinden yararlanacak.

Apple Watch 4 and AI In Our Lives

Teknoloji devlerinin önümüzdeki süreçte daha fazla kullanacakları aşikâr gözüküyor. Yapay zekâ teknolojisinde Apple Watch 4, tarihteki öncü ürünler arasında gösterilecek. 4 farklı modele sahip Apple Watch 4’ün fiyatı GPS’li modeli için Amerika’da 399 $’dan, GPS+Lite bağlantılı modelini ise 499 $’dan satışa çıkarıyor. Ürünün Türkiye fiyatı ise 3499 TL olarak belirlenmiş.

https://www.youtube.com/watch?v=6EiI5_-7liQ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

You May Also Like

Bu Ay Neler Var ?

Merhaba arkadaşlar yaz geldi. Malum evde, işte sıcaktan şikayet edilmeye çoktan başladı.…

The Seven Deadly Sins 4. sezon yayın tarihi açıklandı!

The Seven Deadly Sins 4. sezon yayın tarihi açıklandı. Dizinin yeni sezonuyla…