Apollo 11’in görevi: İnsanlığın Ay’a ilk adımı 50. yılında Doodle oldu!

Apollo 11’in görevi yani insanlığın Ay’a ilk adımı 50. yılında Google Doodle oldu.

Google, Apollo 11’in görevi olan insanın Ay’a ilk kez gidişini Doodle olarak paylaştı. Bununla beraber arama motoru kısa bir video ile beraber astronot Micheal Collins’in kendi sesiyle tarihi bir macerada anlatılıyor. Bizde Apollo 11’in görevlerini ve detaylarını sizler için derledik…

Apollo 11’in görevi ve arka planda yaşananlar nelerdir?

Apollo 11, Ay yüzeyine yapılan insanlı ilk uzay uçuşu olarak tarihe geçmiştir. Amerika Birleşik Devletleri’nin bu uzay uçuşunda astronotlar Neil Armstrong ve Buzz Aldrin 20 Temmuz 1969 gününde Ay yüzeyine iniş yapan ilk insanlar olmuş oldu. Bu sırada bahsi geçen “İnsan için küçük, insanlık için büyük bir adım.” sözü o zamandan beri konuşuluyor.

Bu inişin hemen 6 saat sonra yani 21 Temmuz günü 01:56’da Neil Armstrong ay yüzeyine adım atan ilk insan oldu. Uçuş ekibinde yer alan üçüncü üye olan Michael Collins bu sırada Ay yörüngesinde Armstrong ve Aldrin’i taşıyan modülle bir araya gelmek için onları bekliyordu. Görevin üç üyesi de sekiz gün uzayda kaldıktan sonra dünyaya dönüşlerini gerçekleştirdiler.

Görev 16 Temmuz günü Florida’nın Merritt Island kasabasında bulunan Kennedy Uzay Merkezi’nden Saturn V tarafından fırlatılan Apollo 11 ile başladı. Bu uçuş NASA’nın Apollo projesinin beşinci insanlı uçuş denemesiydi. Bundan daha önce gerçekleşen uçuşlardan iki tanesi Ay çevresinde dolanmıştı. Bir diğeri ise Dünya yörüngesinde Ay’a iniş manevralarını yapmıştı. Uzay aracı 3 bölüme ayrılmıştır. Bunlardan ilki: Üç astronot ve erzaklarının bulunduğu Komuta Modülü, ikincisi: Yön değiştirme amacıyla yakıt ve motorların bulunduğu Hizmet Modülü ve üçüncüsü ise Ay modülü idi.

Apollo 11’in görevi Astronotlar Pasifik Okyanusu'nda 21 gün karantinada tutuldu

 

Astronotlar Pasifik Okyanusu’nda 21 gün karantinada tutuldu

Görevini başarıyla yapıp dünyaya geri dönen uçuş görevi şöyle: “Ay modülü’ne geçebilmek için Neil Armstrong Ay modülü’nü çevreleyen adaptörün 4 büyük kapağını fırlatan patlayıcıları kullandı. Bu ilk adım çok ama çok önemliydi. Sonrasında bunları ateşleyerek birleştirme manevrasını gerçekleştirdi. Son olarak ise Komuta-Hizmet Modülü’ne U dönüşünü yaptıracak roketleri de ateşleyerek Ay modülü ile Komuta Modülü’nü burun buruna getirdi. Modüller bu haldeyken Komuta Modülü’ndeki kenetleme düzeneği sayesinde ikisi arasında geçiş olanağı sağlandı. Ay yörüngesine girebilmek için ters duran Hizmet Modülü’nün roketi ateşlenerek fren olarak kullanıldı. Ay yörüngesindeyken Edwin Aldrin ve Neil Armstrong Ay modülü’ne geçti ve Ay modülü’nün pilotu Edwin Aldrin fren görevi gören ters haldeki roket sayesinde Komuta-Hizmet Modülü’nden ayrılarak Sessizlik Denizi’ne yumuşak bir iniş yaptı.” gerçekleşti.

Astronotlar son olarak dünyaya dönüşlerini Büyük Okyanus‘a iniş yaparak gerçekleştirdiler. Burada ise uzaydan zararlı olabileceği düşünülen mikroorganizmalar taşıma ihtimalleri sebebiyle 21 günlük bir karantina bölgesinde tutuldular. Google ise bugünü unutmayarak özel bir Doodle ve video hazırladı. İşte Google’un Apollo 11 için hazırladığı video:

Ayrıca Apollo 11 aya iniş görüntülerini gerçek zamanlı olarak şuradaki bağlantı aracılığıyla izleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

You May Also Like

İstanbul Kadıköy Bit Pazarı yeni adresi nerede? Nasıl gidilir?

İstanbul’un popüler bit pazarlarından olan Kadıköy Bit Pazarı için Göztepe’de kendisine ayrılmış…

Reyting nedir, nasıl ölçülür? Total ve AB grubu ne demektir?

Reyting nedir? Reyting nasıl ölçülür? Reyting ölçme aletiyle ölçüm nasıl gerçekleşir? Total…