Ankara’daki tarihi gezilecek yerler

Ankara’daki tarihi gezilecek yerler

Ülkemizin başkenti olması hasebiyle en önemli şehirlerimizden biri olan Ankara, Türkiye’de sevenlerinin çok sevdiği sevmeyenlerinin ise hiç sevmediği bir şehir olma özelliğini gösteren sanırız tek şehirdir. Nitekim Türkiye’nin en büyük ikinci şehri olması hasebiyle neredeyse herkesin hayatında en az bir kere yolunun düştüğü bir şehir olan Ankara’ya gelen en önemli eleştiriler Ankara’da yapacak hiçbir şeyin olmadığı üzerine gelmektedir.

Ancak Ankara’yı sevenler de Ankara’nın apayrı bir tadı olduğunu dile getirmektedirler.

Açıkçası biz de Ankara’nın kendine has bir tadı olduğunu savunan tarafta olduğumuzu söyleyebiliriz. Dolayısıyla gelin size bu yazımızda Ankara gezilecek yerler hakkında bilgi verelim.

Ankara’nın tarihi semti Ulus

Bir şehrin gezilecek yerleri denildiğinde elbette akıllara ilk olarak o şehrin tarihi ile ilgili mekanlar gelmektedir. Ankara için de tarih denildiğinde eski Ankara olarak da bilinen Ulus bölgesi gelmektedir.

Bilindiği üzere; Ankara, cumhuriyetten önce çok küçük ve biraz da sapa sayılabilecek bir yerleşim yeriydi. Ancak Ankara’nın daha da eskilere gidildiğinde tarihin ilk uygarlıklarından sayılan Frigyalıların başkent olarak Gordion adını verdikleri şehrin Ankara’da yer aldığını görüyoruz.

Ancak, bu antik Gordion şehri Ankara’nın merkezine bir hayli uzak mesafededir. Ancak bu şehre ve Ankara’ya dair arkeolojik kazılarda bulunan eşyaları Ulus’ta yer alan Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesinde görebilirsiniz.

Bununla birlikte yine tarih ve müze gezmeyi sevenler için yine Ulus semtinde bulunan ve cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün bir dönem naaşına da ev sahipliğini yapan Etnografya Müzesi de yine Ankara’ya gidenlerin muhakkak görmesi gereken yerler arasında sayılabilir. Bilindiği üzere; Etnografya farklı kavimleri kültürel olarak karşılaştıran bilim dalına verilen isimdir. Dolayısıyla Ankara’da bulunan bu Etnografya Müzesinde de farklı kavimlerin kültürel eserlerine yer verilmiş ve Türkiye’de yaşamış medeniyetlerin kültürel mozaiği ortaya konulmuştur.

Bununla birlikte yine Ulus semtinde yer alan ve bugün yaşadığımız bağımsız cumhuriyetin mihenk taşı olarak sayılabilecek 2’nci Türkiye Büyük Millet Meclisi de Ankara’da muhakkak görülmesi gereken yerler arasında yer almaktadır. Bu meclis, 1924 yılında açılmış ve 1960 yılına kadar Türkiye’nin yasama organı olarak işlev görmüştür. Günümüzde Ankara’nın ve Türkiye’nin cumhuriyet tarihine dönük en önemli müzelerden biri olarak hizmet vermektedir.

Yine pek çok kişi tarafından bilinmese de Ulus’ta bulunan bir diğer önemli yer de Ankara’nın ve modern Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk meclisi olan 1’nci Türkiye Büyük Millet Meclisi’dir. Dönem şartlarında 1921 yılında kurulan bir meclis olması nedeniyle özenle inşa edilmiş bir yapı olmasa da 1924 yılına kadar ülkemizin yasama organı olan bu meclis de muhakkak görülmelidir.

Başlı başına bir gezi noktası: Anıtkabir

Ankara gezilecek yerler denildiğinde elbette Anıtkabir’den bahsetmemek olmaz.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün mezarının yer aldığı Anıtkabir elbette sadece bir mezar değildir. Mustafa Kemal Atatürk’ün şahsında Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş hikayesi de burada resmedilmektedir.

1944 yılında Ankara’nın Çankaya ilçe sınırları içerisinde bulunan o dönem adıyla Rasattepe günümüzdeki adıyla Anıttepe semtinde inşa edilen bir yapıdır. Anıtkabir içerisinde halihazırda Mustafa Kemal Atatürk dışında onun en önemli silah arkadaşı ve Türkiye Cumhuriyeti’nin 2’nci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü ile birlikte dördüncü Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel’in de mezarları bulunmaktadır.

Bütünüyle bir müze olarak saatlerce detaylı bir şekilde gezilebilecek Anıtkabir, Ankara gezilecek yerler listesinin ilk sırasında muhakkak yer almalıdır.

Görüldüğü üzere; Ankara’nın tarihi bir yerde cumhuriyetimizin tarihidir. Dolayısıyla cumhuriyetimize dair Ankara’dan öğrenilecek çok şey vardır. Ankara gezilecek yerler elbette bunlardan çok daha fazladır. Ancak biz burada sadece tarihi yerleri ele almaya çalıştık.

Gezmek isteyenlere pandemi şartlarında zor olsa da en kısa sürede tekrar yollara düşmemiz dileğiyle yazımızı sonlandıralım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.