Abidin Dino Kimdir, Hayatı? Abidin Dino Google’da neden Doodle oldu?

Abidin Dino Kimdir, Hayatı? Abidin Dino Google’da neden Doodle oldu?

Ünlü ressam, karikatürist, yazar, film yönetmeni Abidin Dino, Google Doodle oldu.

Abidin Dino Kimdir?

Google, Dino’nun 106. yaşını özel hazırladığı Doodle ile bugünü kutluyor. Bütün dünyada yaptığı çalışmalarla tanınan ünlü ressam ayrıca karikatürist, yazar, film yönetmenliği de yapmıştır. Google Doodle sayesinde bugün Abidin Dino kimdir sorusuyla beraber hayatı da en çok merak edilenlerden birisi olacak. Dino, “D Grubu” ve “Yeniler Grubu” sanat topluluklarının öncülerinden biri olarak 23 Mart 1913 tarihinde İstanbul’da doğmuştur.

nazım hikmet abidin dino güzin dino

O yıllarda yaşanan 1. Dünya Savaşı sebebiyle ailesiyle beraber 12 yaşına kadar Cenevre’de yaşayan ünlü ressam, savaşın hemen ardından İstanbul’a dönmüştür. Robert Koleji‘nde gördüğü eğitime resim ve karikatüre olan yoğun ilgisi nedeniyle ve abisinin desteğiyle hayatını sanata adamıştır. İlk olarak Yarın Gazetesi‘nde yaptığı desen çalışmaları ve 1931’de Artist dergisinde yayınlanan yazılarıyla henüz genç yaşında kendisini kanıtlıyordu. Bu senelerde Nâzım Hikmet’in Sesini Kaybeden Şehir (1931) ve Bir Ölü Evi (1932) adlı kitaplarına da desenler çizerek kendisini o yaşta ressam olarak kabul ettirdi.

nazım hikmet abidin dino şiiri mutluluğun resmi

O yıllarda SSCB’li yönetmen Sergay Yutkeviç‘in Türkiye’nin Kalbi Ankara filmini çekmek için Türkiye’ye gelmişti. Burada Dino’nun resimlerini görüp onu Mustafa Kemal ATATÜRK’ün de ricasıyla, o’nu Leningrad’a davet etti. 1934 yılında sinema eğitimi almak için gittiği Leningrad’da dekoratör ve ressam olarak Yutkeviç’in çalışmalarında çalıştı. Yönetmenin Madenciler adlı filminin ekibinde de yer almıştır. Burada geçen 3 yılın ardından 2. Dünya Savaşı sebebiyle önce Londra, sonra da Paris’te yaşamaya gitti. Burada yaşarken Pablo Picasso, Tristan Tzara, Eisentein, Andre Malraux ve Gertrude Stein gibi isimlerle de arkadaş oldu. Abidin Dino ile dilbilimci, çevirmen ve yazar Güzin Dikel 1943 yılında evlenmiştir.

abidin dino kimdir, abidin dino google doodle

Ardından 1939’da İstanbul’a dönüp uzun yıllar burada yaşadıktan ve birçok önemli esere imza attıktan sonra Abidin Dino, 7 Aralık 1993 günü, 80 yaşındayken Paris’te Villejuif Hastanesi’nde yaşamını yitirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.