İngiliz Film ve Televizyon Sanatları Akademisi (BAFTA) Ödüllerinin 71. ncisi Bafta 2018 için adaylar açıklandı.

Guillermo Del Toro’nun filmi “The Shape of Water” 12 adaylıkla yarışırken onu 9 adaylıkla Martin McDonagh’in yönettiği “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri” ve “Darkest Hour” takip ediyor.  Blade Runner 2049 ve Dunkirk‘ün de 8 adaylıkla yarıştığı 71. Bafta Ödülleri 18 Şubat gecesi sahiplerine gidecek.

İŞTE 71. BAFTA ÖDÜLLERİ (2018 BAFTA ÖDÜLLERİ) ADAYLARI

En İyi Film

Call Me by Your Name

Darkest Hour

Dunkirk

The Shape of Water

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

En İyi İngiliz Filmi
Darkest Hour

The Death of Stalin

God’s Own Country

Lady Macbeth

Paddington 2

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

En İyi Yönetmen
Denis Villeneuve – Blade Runner 2049

Luca Guadagnino – Call Me by Your Name

Christopher Nolan – Dunkirk

Guillermo del Toro – The Shape of Water

Martin McDonagh – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

En İyi Orijinal Senaryo

Jordan Peele – Get Out

Steven Rogers – I, Tonya

Greta Gerwig – Lady Bird

Guillermo del Toro, Vanessa Taylor – The Shape of Water

Martin McDonagh – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

En İyi Uyarlama Senaryo
James Ivory – Call Me by Your Name

Armando Iannucci, Ian Martin & David Schneider – The Death of Stalin

Matt Greenhalgh – Film Stars Don’t Die in Liverpool

Aaron Sorkin – Molly’s Game

Simon Farnaby & Paul King – Paddington 2

En İyi Kadın Oyuncu

Annette Bening – Film Stars Don’t Die in Livepool

Frances McDormand – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Margot Robbie – I, Tonya

Sally Hawkins – The Shape of Water

Saoirse Ronan – Lady Bird

En İyi Erkek Oyuncu

Daniel Day-Lewis – Phantom Thread

Daniel Kaluuya – Get Out

Gary Oldman – Darkest Hour

Jamie Bell – Film Stars Don’t Die in Liverpool

Timothee Chalamet – Call Me by Your Name

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu

Allison Janney – I, Tonya

Kristin Scott Thomas – Darkest Hour

Laurie Metcalf – Lady Bird

Lesley Manville – Phantom Thread

Octavia Spencer – The Shape of Water

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu

Christopher Plummer – All the Money in the World

Hugh Grant – Paddington 2

Sam Rockwell – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Willem Dafoe – The Florida Project

Woody Harrelson – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

En İyi Orijinal Müzik

Benjamin Wallfisch & Hans Zimmer – Blade Runner 2049

Dario Marianelli – Darkest Hour

Hans Zimmer – Dunkirk

Jonny Greenwood – Phantom Thread

Alexandre Desplat – The Shape of Water

En İyi Sinematografi

Roger Deakins – Blade Runner 2049

Bruno Delbonnel – Darkest Hour

Hoyte van Hoytema – Dunkirk

Dan Laustsen – The Shape of Water

Ben Davis – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

 

En İyi Kurgu
Jonathan Amos & Paul Machliss – Baby Driver

Joe Walker – Blade Runner 2049

Lee Smith – Dunkirk

Sidney Wolinsky – The Shape of Water

Jon Gregory – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

En İyi Prodüksiyon Tasarımı
Beauty and the Beast

Blade Runner 2049

Darkest Hour

Dunkirk

The Shape of Water

En İyi Kostüm Tasarımı
Beauty and the Beast

Darkest Hour

I, Tonya

Phantom Thread

The Shape of Water

En İyi Saç&Makyaj
Blade Runner 2049

Darkest Hour

I, Tonya

Victoria & Abdul

Wonder

En İyi Ses
Baby Driver

Blade Runner 2049

Dunkirk

The Shape of Water

Star Wars: The Last Jedi

En İyi Görsel Efekt
Blade Runner 2049

Dunkirk

The Shape of Water

Star Wars: The Last Jedi

War for the Planet of the Apes

En İyi Çıkış Yapan İngiliz Senarist, Yönetmen ya da Yapımcı
The Ghoul – Gareth Tunley, Jack Healy Guttman & Tom Meeten

I Am Not a Witch – Rungano Nyoni, Emily Morgan

Jawbone – Johnny Harris, Thomas Napper

Kingdom of Us – Lucy Cohen

Lady Macbeth – Alice Birch, William Oldroyd & Fodhla Cronin O’Reilly

Yabancı Dilde En İyi Film
Elle

First They Killed My Father

The Handmaiden

Loveless

The Salesman

En İyi Belgesel
City of Ghosts

I Am Not Your Negro

Icarus

An Inconvenient Sequel

Jane

En İyi Animasyon Film
Coco

Loving Vincent

My Life as a Courgette

En İyi İngiliz Kısa Animasyon
Have Heart

Mamoon

Poles Apart

En İyi İngiliz Kısa Film
Aamir

Cowboy Dave

A Drowning Man

Work

Wren Boys

Yükselen Yıldız Ödülü
Daniel Kauuya

Florence Pugh

Josh O’Connor

Tessa Thompson

Timothee Chalamet