Bu sene 68. düzenlenen Berlin Film Festivali‘nin ödülleri dün gece gerçekleşen tören ile sahiplerini buldu.

Her yıl olduğu gibi bu yılda kıyasıya bir rekabet olan festival 15-25 Şubat tarihleri arasında Berlinale Palast’ta düzenlendi. Adina Pintilie, ilk uzun metrajı Touch Me Not ile hem Altın Ayı, hem de En İyi İlk Film Ödülü’ne adını sıkça duyurdu. Böylelikle üst üste iki yılda ödül kadın yönetmenlere gitmiş oldu.  Wes Anderson, festivalin açılış filmi Isle of Dogs ile En İyi Yönetmen Ödülü’nü aldığı törenin tam liste kazananları ise aşağıda.

68. Berlin Film Festivali Ödülleri Kazananları :

Ana Ödülleri Kazananlar şöyle : 

Altın Ayı: Touch Me Not – Adina Pintille

Jüri Büyük Ödülü: Twarz – Malgorzata Szumowska

Alfred Bauer Ödülü: The Heiresses – Marcelo Martinessi

En İyi Yönetmen: Wes Anderson – Isle of Dogs

En İyi Kadın Oyuncu: Ana Brun – The Heiresses

En İyi Erkek Oyuncu: Anthony Bajon – La Prière

En İyi Senaryo: Manuel Alcalá, Alonso Ruizpalacios – Museo

En İyi Orijinal Belgesel: Waldheims Walzer – Ruth Beckmann

En İyi Orijinal Belgesel Mansiyon Ödülü: Ex Pajé – Luiz Bolognesi

En İyi İlk Film: Touch Me Not – Adina Pintille

En İyi İlk Film Mansiyon Ödülü: An Elephant Standing Still – Bo Hu

Üstün Sanatsal Katkı Ödülü: Elena Okonaya – Dovlatov (Kostüm ve Prodüksiyon Tasarımı)

Altın Ayı (Kısa Film): The Men Behind The Wall – Ines Moldavsky

Gümüş Ayı Jüri Ödülü (Kısa Film): Imfura – Samuel Ishimwe

Audi Kısa Film Ödülü: Solar Walk – Reka Bucsi

Panorama Seyirci Ödülleri
Kurmaca Film: Profile – Timur Bekmambetov (İkinci: Styx, Üçüncü: L’Animale)

Belgesel: The Silence of Others – Almudena Carracedo, Robert Bahar (İkinci: Partisan, Üçüncü: O Processo)

Ekümenik Jüri Ödülleri
Yarışma: In the Aisles – Thomas Stuber

Mansiyon Ödülü: July – Erik Poppe

Panorama: Styx – Wolfgang Fischer

Forum: Theatre of War

FIPRESCI Jüri Ödülleri
Yarışma: The Heiresses – Marcelo Martinessi

Panorama: River’s Edge – Isao Yukisada

Forum: An Elephant Sitting Still – Hu Bo

Amnesty Uluslararası Film Ödülü: Central Airport THF – Karim Aïnouz

Mansiyon Ödülü: Eldorado – Markus Imhoof

Guild Film Ödülleri
Yarışma: In the Aisles – Thomas Stuber

Cicae Art Sinema Ödülleri
Panorama: Hard Paint – Marcio Reolon, Filipe Matzembacher

Forum: Theater of War – Lola Arias

Label Avrupa Sinemaları Ödülü: Styx – Wolfang Fischer

Generation 14Plus Ödülleri
Kristal Ayı: Fortuna – Germinal Roaux

Mansiyon Ödülü: Retablo – Álvaro Delgado-Aparicio L

Kristal Ayı (Kısa film): Kiem Holijanda – Sarah Veltmeyer

Mansiyon Ödülü (Kısa Film): Je Fais Où Tu Me Dis – Marie de Maricourt

Jüri Büyük Ödülü: Fortuna – Germinal Roaux

Mansiyon Ödülü: Dressage – Pooya Badkoobeh

Jüri Özel Ödülü (Kısa Film): Juck – Olivia Kastebring, Julia Gumpert, Ulrika Bandeira

Mansiyon Ödülü: Na Zdrowie! – Paulina Ziolkowska

Uluslararası Kısa Film Jüri Ödülü: Burkina Brandenburg Komplex – Ulu Braun