1957 yılından bu yana düzenlenen ve Amerikan müzik endüstrisinde büyük bir öneme sahip olan 2016 Grammy Ödülleri’nde adaylar belli oldu. 15 Şubat’ta sahiplerini bulanların listesi ise şu şekilde.

Yılın Kaydı:

Uptown Funk
Mark Ronson Featuring Bruno Mars
Jeff Bhasker, Philip Lawrence, Bruno Mars & Mark Ronson, producers; Josh Blair, Riccardo Damian, Serban Ghenea, Wayne Gordon, John Hanes, Inaam Haq, Boo Mitchell, Charles Moniz & Mark Ronson, engineers/mixers; Tom Coyne, mastering engineer
Parça: Uptown Special
Firma: RCA Records

Yılın Albümü:

1989
Taylor Swift
Jack Antonoff, Nathan Chapman, Imogen Heap, Max Martin, Mattman & Robin, Ali Payami, Shellback, Taylor Swift, Ryan Tedder & Noel Zancanella, producers; Jack Antonoff, Mattias Bylund, Smith Carlson, Nathan Chapman, Serban Ghenea, John Hanes, Imogen Heap, Sam Holland, Michael Ilbert, Brendan Morawski, Laura Sisk & Ryan Tedder, engineers/mixers; Tom Coyne, mastering engineer
Firma: Big Machine Records

Yılın Şarkısı:

Thinking Out Loud
Ed Sheeran & Amy Wadge, songwriters (Ed Sheeran)
Parça: X

Firma: Atlantic; Publisher(s): Sony/ATV Music Publishing/BDi Music Limited

En İyi Yeni Sanatçı:

Meghan Trainor

 

En İyi Pop Solo Performans:

Thinking Out Loud
Ed Sheeran
Track from: X
Firma: Atlantic

En İyi Düet/Grup Pop Performans:

Uptown Funk
Mark Ronson Featuring Bruno Mars
Track from: Uptown Special
Firma: RCA Records

En İyi Geleneksel Pop Vokal Albümü:

The Silver Lining: The Songs Of Jerome Kern
Tony Bennett & Bill Charlap
Firma: RPM Records/Columbia Records

En İyi Vokal Pop Albümü:

1989
Taylor Swift
Firma: Big Machine Records

En İyi Dans Kaydı:

Where Are Ü Now
Skrillex And Diplo With Justin Bieber
Sonny Moore & Thomas Pentz, producers; Sonny Moore & Thomas Pentz, mixers
Şarkı: Skrillex And Diplo Present Jack Ü
Firma: Owsla/Mad Decent/Atlantic

En İyi Dans Albümü:

Skrillex And Diplo Present Jack Ü
Skrillex And Diplo
Firma: Owsla/Mad Decent/Atlantic

En İyi Rock Performansı:

Don’t Wanna Fight
Alabama Shakes
Firma: ATO Records

En İyi Metal Performansı:

Cirice
Ghost
Firma: Loma Vista Recordings

En İyi Rock Performansı:

Don’t Wanna Fight
Alabama Shakes, songwriters (Alabama Shakes)
Firma: ATO Records; Publisher(s): Alabama Shakes Publishing

En İyi Rock Albümü:

Drones
Muse
Firma: Warner Bros. Records

En İyi Alternatif Albüm:

Sound & Color
Alabama Shakes
Firma: ATO Records

En İyi R&B Performansı:

Earned It (Fifty Shades Of Grey)
The Weeknd
Şarkı: Fifty Shades Of Grey (Original Motion Picture Soundtrack)
Firma: Universal Studios/Republic Records

En İyi Geleneksel R&B Performansı:

Little Ghetto Boy
Lalah Hathaway
Firma: Entertainment One/8th Floor

En İyi R&B Şarkısı:

Really Love
D’Angelo & Kendra Foster, songwriters (D’Angelo And The Vanguard)
Şarkı: Black Messiah
Firma: RCA Records; Publisher(s): Ah Choo Music Publishing/12:00 AM Music admin. by Universal Polygram International Publishing, Ear Kandy Music, Warner-Tamerlane Publishing Corp.

En İyi Çağdaş Urban Albümü:

Beauty Behind The Madness
The Weeknd
Firma: Republic

En İyi R&B Albümü:

Black Messiah
D’Angelo And The Vanguard
Firma: RCA Records

En İyi Rap Performansı:

Alright
Kendrick Lamar
Parça: To Pimp A Butterfly
Firma: Top Dawg Entertainment/Aftermath Records/Interscope Records

En İyi Rap/Sung İşbirliği:

These Walls
Kendrick Lamar Featuring Bilal, Anna Wise & Thundercat
Parça: To Pimp A Butterfly
Firma: Top Dawg Entertainment/Aftermath Records/Interscope Records

En İyi Rap Şarkısı:

Alright
Kendrick Duckworth, Kawan Prather, Mark Anthony Spears & Pharrell Williams, songwriters (Kendrick Lamar)
Parça: To Pimp A Butterfly
Firma: Top Dawg Entertainment/Aftermath Records/Interscope Records; Publisher(s): WB Music Corp./Hard Working Black Folks Publishing/EMI April Music, Inc./Even More Water From Nazareth/Sounwave TDE Productions/Sony ATV/In Thee Face Music Publishing/BMG Gold Songs

En İyi Country Solo Performans:

Traveller
Chris Stapleton
Parça: Traveller
Firma: Mercury Nashville

En İyi Country Düet/Grup Performansı:

Girl Crush
Little Big Town
Parça: Pain Killer
Firma: Capitol Records Nashville

En İyi Country Şarkısı:

Girl Crush
Hillary Lindsey, Lori McKenna & Liz Rose, songwriters (Little Big Town)
Parça: Pain Killer
Firma: Capitol Records Nashville; Publisher(s): Warner-Tamerlane Publishing Corp./Songs Of Crazy Girl Music, Songs of Universal, Inc., Hoodie Songs, HillarodyRathbone Music admin. by BMG Rights Management (US) LLC

En İyi Country Albümü:

Traveller
Chris Stapleton
Firma: Mercury Records

En İyi New Age Albümü:

Grace
Paul Avgerinos
Firma: Round Sky Music

En İyi Doğaçlama Caz Solosu:

Cherokee
Christian McBride, soloist
Parça: Live At The Village Vanguard (Christian McBride Trio)
Firma: Mack Avenue Records

En İyi Caz Vokal Albümü:

For One To Love
Cécile McLorin Salvant
Firma: Mack Avenue Records

En İyi Enstrümantal Caz Albümü:

Past Present
John Scofield
Firma: Impulse!

En Geniş Caz Grup Albümü:

The Thompson Fields
Maria Schneider Orchestra
Firma: ArtistShare

En İyi Latin Caz Albümü:
Made In Brazil
Eliane Elias
Firma: Concord Jazz

En İyi Gospel Şarkı/Performans
Wanna Be Happy?
Kirk Franklin; Kirk Franklin, songwriter
Firma: RCA Records/Fo Yo Soul Recordings; Publisher(s): Aunt Gertrude Music Publishing admin. by Universal Music-Brentwood Benson Songs and Irving Music, Inc. admin. by Universal Music Publishing

BEST CONTEMPORARY CHRISTIAN MUSIC PERFORMANCE/SONG
Holy Spirit
Francesca Battistelli
Track from: If We’re Honest (Deluxe Edition)
Label: Fervent/Curb/Word

BEST GOSPEL ALBUM
Covered: Alive In Asia [Live]
Israel & NewBreed
Label: RGM NewBreed/RCA Inspiration

BEST CONTEMPORARY CHRISTIAN MUSIC ALBUM
This Is Not A Test
Tobymac
Label: ForeFront Records

BEST ROOTS GOSPEL ALBUM
Still Rockin’ My Soul
The Fairfield Four
Label: Fairfield Four Records

BEST LATIN POP ALBUM
A Quien Quiera Escuchar (Deluxe Edition)
Ricky Martin
Label: Sony Music Latin

BEST LATIN ROCK, URBAN OR ALTERNATIVE ALBUM
Dale
Pitbull
Label: Mr. 305 / Sony Music Latin

BEST REGIONAL MEXICAN MUSIC ALBUM (INCLUDING TEJANO)
Realidades – Deluxe Edition
Los Tigres Del Norte
Label: Fonovisa

BEST TROPICAL LATIN ALBUM
Son De Panamá
Rubén Blades With Roberto Delgado & Orchestra
Label: Ruben Blades Productions

BEST AMERICAN ROOTS PERFORMANCE
See That My Grave Is Kept Clean
Mavis Staples
Track from: Your Good Fortune
Label: Anti

BEST AMERICAN ROOTS SONG
24 Frames
Jason Isbell, songwriter (Jason Isbell)
Track from: Something More Than Free
Label: Southeastern Records; Publisher(s): Songs Of Emchant

BEST AMERICANA ALBUM
Something More Than Free
Jason Isbell
Label: Southeastern Records

BEST BLUEGRASS ALBUM
The Muscle Shoals Recordings
The Steeldrivers
Label: Rounder

BEST BLUES ALBUM
Born To Play Guitar
Buddy Guy
Label: RCA Records/Silvertone Records

BEST FOLK ALBUM
Béla Fleck And Abigail Washburn
Béla Fleck & Abigail Washburn
Label: Rounder

BEST REGIONAL ROOTS MUSIC ALBUM
Go Go Juice
Jon Cleary
Label: FHQ Record

BEST REGGAE ALBUM
Strictly Roots
Morgan Heritage
Label: CTBC Music Group

BEST WORLD MUSIC ALBUM
Sings
Angelique Kidjo
Label: 429 Records

BEST CHILDREN’S ALBUM
Home
Tim Kubart
Label: Tim And The Space Cadets

BEST SPOKEN WORD ALBUM (INCLUDES POETRY, AUDIO BOOKS & STORYTELLING)
A Full Life: Reflections at Ninety
Jimmy Carter
Label: Simon & Schuster Audio

En İyi Komedi Albümü:

Live At Madison Square Garden
Louis C.K.
Label: Comedy Dynamics

Görsel Medya İçin Hazırlanmış En İyi Soundtrack:

Glen Campbell: I’ll Be Me
(Various Artists)
Julian Raymond, compilation producer
Label: Big Machine Records

BEST SCORE SOUNDTRACK FOR VISUAL MEDIA
Birdman
Antonio Sanchez, composer
Label: Milan Records

BEST SONG WRITTEN FOR VISUAL MEDIA
Glory
Lonnie Lynn, Che Smith & John Stephens, songwriters (Common & John Legend)
Track from: Selma
Label: Def Jam/ARTium Records; Publisher(s): BMG Sapphire Songs/John Legend Publishing/Reach Music Songs/Think Common Music Inc/Universal Music – MGB Songs

BEST INSTRUMENTAL COMPOSITION
The Afro Latin Jazz Suite
Arturo O’Farrill, composer (Arturo O’Farrill & The Afro Latin Jazz Orchestra Featuring Rudresh Mahanthappa)
Track from: Cuba: The Conversation Continues
Label: Motema Music

BEST ARRANGEMENT, INSTRUMENTAL OR A CAPPELLA
Dance Of The Sugar Plum Fairy
Ben Bram, Mitch Grassi, Scott Hoying, Avi Kaplan, Kirstin Maldonado & Kevin Olusola, arrangers (Pentatonix)
Track from: That’s Christmas To Me
Label: RCA Records

BEST ARRANGEMENT, INSTRUMENTS AND VOCALS
Sue (Or In A Season Of Crime)
Maria Schneider, arranger (David Bowie)
Track from: Nothing Has Changed
Label: Legacy/Columbia

BEST RECORDING PACKAGE
Still The King: Celebrating The Music Of Bob Wills And His Texas Playboys
Sarah Dodds, Shauna Dodds & Dick Reeves, art directors (Asleep At The Wheel)
Label: Bismeaux Records

BEST BOXED OR SPECIAL LIMITED EDITION PACKAGE
The Rise & Fall Of Paramount Records, Volume Two (1928-32)
Susan Archie, Dean Blackwood & Jack White, art directors (Various Artists)
Label: Third Man Records / Revenant Records

BEST ALBUM NOTES
Love Has Many Faces: A Quartet, A Ballet, Waiting To Be Danced
Joni Mitchell, album notes writer (Joni Mitchell)
Label: Rhino

BEST HISTORICAL ALBUM
The Basement Tapes Complete: The Bootleg Series Vol. 11
Steve Berkowitz, Jan Haust & Jeff Rosen, compilation producers; Peter J. Moore & Mark Wilder, mastering engineers (Bob Dylan And The Band)
Label: Columbia/Legacy

BEST ENGINEERED ALBUM, NON-CLASSICAL
Sound & Color
Shawn Everett, engineer; Bob Ludwig, mastering engineer (Alabama Shakes)
Label: ATO Records

Yılın Prodüktörü:

Jeff Bhasker
• Ain’t Gonna Drown (Elle King) (T) • Burning Doves (Mikky Ekko) (T) • Burning House (Cam) (T) • Grand Romantic (Nate Ruess) (A) • Last Damn Night (Elle King) (T) • Never Let You Down (Woodkid Featuring Lykke Li) (T) • Runaway Train (Cam) (T) • Uptown Special (Mark Ronson) (A)

BEST REMIXED RECORDING, NON-CLASSICAL
Uptown Funk (Dave Audé Remix)
Dave Audé, remixer (Mark Ronson Featuring Bruno Mars)
Label: RCA Records

BEST SURROUND SOUND ALBUM
Amused To Death
James Guthrie, surround mix engineer; James Guthrie & Joel Plante, surround mastering engineers; James Guthrie, surround producer (Roger Waters)
Label: Columbia/Legacy

BEST ENGINEERED ALBUM, CLASSICAL
Ask Your Mama
Leslie Ann Jones, John Kilgore, Nora Kroll-Rosenbaum & Justin Merrill, engineers; Patricia Sullivan, mastering engineer (George Manahan & San Francisco Ballet Orchestra)
Label: Avie Records

PRODUCER OF THE YEAR, CLASSICAL
Judith Sherman
• Ask Your Mama (George Manahan & San Francisco Ballet Orchestra) • Fields: Double Cluster; Space Sciences (Jan Kučera, Gloria Chuang & Moravian Philharmonic Orchestra) • Liaisons – Re-Imagining Sondheim From The Piano (Anthony de Mare) • Montage – Great Film Composers & The Piano (Gloria Cheng) • Multitude, Solitude (Momenta Quartet) • Of Color Braided All Desire – Music Of Eric Moe (Christine Brandes, Brentano String Quartet, Dominic Donato, Jessica Meyer, Karen Ouzounian, Manhattan String Quartet & Talujon) • Rzewski: The People United Will Never Be Defeated! (Ursula Oppens) • Sirota: Parting The Veil – Works For Violin & Piano (David Friend, Hyeyung Julie Yoon, Laurie Carney & Soyeon Kate Lee) • Turina: Chamber Music For Strings & Piano (Lincoln Trio)

BEST ORCHESTRAL PERFORMANCE
Shostakovich: Under Stalin’s Shadow – Symphony No. 10
Andris Nelsons, conductor (Boston Symphony Orchestra)
Label: Deutsche Grammophon

BEST OPERA RECORDING
Ravel: L’Enfant Et Les Sortilèges; Shéhérazade
Seiji Ozawa, conductor; Isabel Leonard; Dominic Fyfe, producer (Saito Kinen Orchestra; SKF Matsumoto Chorus & SKF Matsumoto Children’s Chorus)
Label: Decca

BEST CHORAL PERFORMANCE
Rachmaninoff: All-Night Vigil
Charles Bruffy, conductor (Paul Davidson, Frank Fleschner, Toby Vaughn Kidd, Bryan Pinkall, Julia Scozzafava, Bryan Taylor & Joseph Warner; Kansas City Chorale & Phoenix Chorale)
Label: Chandos

BEST CHAMBER MUSIC/SMALL ENSEMBLE PERFORMANCE
Filament
Eighth Blackbird
Label: Cedille Records

BEST CLASSICAL INSTRUMENTAL SOLO
Dutilleux: Violin Concerto, L’Arbre Des Songes
Augustin Hadelich; Ludovic Morlot, conductor (Seattle Symphony)
Track from: Dutilleux: Métaboles; L’Arbre Des Songes; Symphony No. 2, ‘Le Double’
Label: Seattle Symphony Media

BEST CLASSICAL SOLO VOCAL ALBUM
Joyce & Tony – Live From Wigmore Hall
Joyce DiDonato; Antonio Pappano, accompanist
Label: Erato

BEST CLASSICAL COMPENDIUM
Paulus: Three Places Of Enlightenment; Veil Of Tears & Grand Concerto
Giancarlo Guerrero, conductor; Tim Handley, producer
Label: Naxos

BEST CONTEMPORARY CLASSICAL COMPOSITION
Paulus: Prayers & Remembrances
Stephen Paulus, composer (Eric Holtan, True Concord Voices & Orchestra)
Track from: Paulus: Far In The Heavens
Label: Reference Recordings

En İyi Müzik Video:

Bad Blood
Taylor Swift Featuring Kendrick Lamar
Joseph Kahn, video director; Ron Mohrhoff, video producer
Label: Big Machine Records

Yılın En İyi Müzik Filmi:

Amy
(Amy Winehouse)
Asif Kapadia, video director; James Gay-Rees, video producer
Label: Universal Music Group