3 Eylül 2016 Empyrium Zorlu PSM Konseri
| |

3 Eylül 2016 Empyrium Zorlu PSM Konseri

Hüzünlü, melodik ama rüzgar gibi sert

Bazen karanlığa eşlik etmesi gereken oluşumlar vardır. Bunlar kimileri için bir dost, kimileri için geçmişte kalmış anılar, bazen bir görüntü, bazen bir sevgili, bazen ise içten gelen bir müziktir.
İşte bu defa bu müziğin içinde Empyrium vardı. 1994’te Andreas Bach ve Marcus Stock tarafından kuruldu. İlk demosu …Der wie ein Blitz vom Himmel fiel… i 1995 yılında yayımlayan grup ardından peşpeşe stüdyo albümlerini çıkartması ile ilgiyi üstlerine çektiler. Çünkü oluşturdukları atmosferik müziğin bir başka tarifi daha yoktu. 1999 yılındaki üçüncü albümleri Where at Night the Wood Grouse Plays ile yaptıkları müziğe yaylılar, perküsyonlar, akustik gitar ve klavyeden ekledikleri efektler dinleyicilerini şaşırtmıştı. Bunun ardından gelen Weiland albümüyle grup güzel bir çıkış yakalamışken ayrılma kararı aldılar. Bundan 8 yıl sonra tekrar birleşen grup ilk konserini ise 2011’de verdi. Bunun nedeni ise albümdeki enstrümanları iki kişi tarafından çalınıyor ve kaydediliyordu.

Empyrium Zorlu PSM Konseri - Cihat Hıdır

Empyrium’u Türkiye’de ilk defa izlemek için birçok insan 2 Eylül günü Zorlu PSM’deydi. İnternetten paylaştıkları görüntüler ise son derece enfesti. 3 Eylül günü ise imza günü vardı. Burada ise konser için ülke dışından gelen birçok kafilenin heyecanı görünüyordu. Oradaki insanların müziğe karşı olan hevesleri ve katettikleri mesafeler çok önemli. Eğer bu tür etkinliklere gidip kollanmaz ise belki de aynı duruma buradaki dinleyiciler de düşebilir. Umarım böyle birşey olmaz. Bir gün gene hüzünlü iken “Dying Brokenhearted” ile tanıştığım grubun albümlerini sırasıyla dinledim. Ardından Where at Night the Wood Grouse Plays ve Weiland ile yarattıkları atmosferik havanın hayranı olmuştum. Bundan sonraları bazı geceler bana eşlik eden bu şarkıları severek dinledim.

Zorlu PSM’de gerçekleşen ikinci konser günü ise etraftaki dinleyicilerinin heyecanı görünüyordu. Aralarında grupla tanıştıkları için sevinçli olanlar ve imzalattıkları materyalleri, fotoğrafları gösterenler ise çoktu. Konser saati geldi herkes hazır bir şekilde yerlerine oturdu ardından sırayla Empyrium üyeleri sahneye çıktılar. Önce Nadine Mölter’in kemanını kaldırmasıyla “Mournes” adlı parça ile konser başladı. Sırasıyla çalınan parçalar ve ışığın sahnede oluşturduğu kaotik hava ile dinleyicilerde kendilerini konserin etkisine çabuk verdi. Sırasıyla bazen Markus’un bazense Andreas’ın yaptığı vokaller, piyano-klavye paslaşmaları grubun kimyasının ne kadar birbiriyle uyumlu olduğunu gösteriyordu. Bu atmosferik parçaları arasında ise tabii ki de metalin sert kolları bulunuyordu. Bu bölümlerde ise oturaklı düzende olmasına rağmen birçok seyirci müziğin etkisi ile kafasını sallamayı ihmal etmedi. Her şarkı sonrasında alkışlanan grup aralarda Markus burasının onlar için çok önemli olduğunu belirtti. Ve bunu da “The Ensemble of Silence” şarkısını ilk defa burada çaldığını göstererek hissettirdi. Şarkı sonlarında ise Markus Stock’un Devil Horn işareti yapması ile etkisinden bir süre daha çıkamayacağımız bir konseri daha geride bıraktık. Konser sonunda grup elemanları uzun süre daha sahneden seyircilerle tokalaşıp, imza vermeye devam ettiler.

Empyrium Zorlu PSM Konseri - Cihat Hıdır

Zorlu Center PSM’e böyle bir grubu ilk defa getirdikleri için teşekkür ediyoruz. Bunun devamını da göreceğimize inanıyoruz. Atmosferi hissettiren güzel fotoğraflar için Cihat Hıdır arkadaşımıza teşekkür ediyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.