22. İstanbul Tiyatro Festivali için Son Günler
|

22. İstanbul Tiyatro Festivali için Son Günler

22. İstanbul Tiyatro Festivali 17 Kasım- 4 Aralık tarihleri arasında seyircisiyle buluşmaya hazırlanıyor. Siyah, beyaz, kırmızı ve sarı lale üyeleri için ayrı fiyatlandırmalara sahip festivalde öğrenciler 10 liraya sanatın verdiği hazza ulaşabilecek. Program kapsamında 20’nin üzerinde oyun sergilenecek ve eş zamanlı olarak ücretsiz atölyeler, söyleşiler gerçekleştirilecek.

İşte o oyunlardan bazıları:

Çağdaş dans sanatçısı Tuğçe Tuna’nın sanrıları bedenleştirdiği eseri “45’lik”oyunu Abud Efendi Konağı’nda seyirciye eşsiz bir deneyim yaşatacak.

45'lik Tuğçe Tuna Tiyatro

Emre Kınay’ın yönetmenliğini üstlendiği ve “modern Suç ve Ceza” olarak adlandırdığı “Yüzleşme” oyunu Esra Kızıldoğan’ın oyunculuğu eşliğinde seyirciyi toplumun eleştirisini yapmaya sürükleyecek.

Yüzleşme Tiyatro Emre Kınay

Aktör ve çevirmen kimliğiyle tiyatroya yoğun mesai harcayan Haluk Bilginer, bu kez Shakespeare’in “trajedisini kendi elleriyle çizen” kahramanı Kral Lear’a bürünerek iktidar ve mülkiyet arasında dönen çelişkileri gözler önüne serecek.

Kral Lear Tiyatro Haluk Bilginer

Bára Sigfúsdóttir, Masoumeh Jalalieh ve Seyed Alireza Mirmohammadi dansları ile beden ve varoluş üzerine odaklandıkları “Varoluş” çalışması, bedeni farklılıkların vurgulanacağı bir alan olarak değil paylaştığımız şeyleri keşfetmek için bir alan olarak ele alıyor, sanatçılar bu vesile ile Batı Avrupa’yı Fars kimliği ile diyaloğa sokmayı amaçlıyor.

Varoluş Tiyatro İKSV

Daha birçok oyunun bulunduğu yoğun Tiyatro Festivali programı aynı zamanda paralel olarak gerçekleştirilecek olan ücretsiz etkinliklerle de sanatseverlerden tam not alıyor.

İşte yan etkinliklerden bazıları:

Goethe-Institut’ün işbirliği, tiyatro eleştirmeni ve gazeteci Christine Wahl yönetimi ile nitelikli eleştiri ve eleştirmenlerin çalışma koşulları gibi konuların tartışılacağı atölye düzenlenecek.

Roberto Latini’nin profesyonel oyunculara yönelik atölyesi “Where is the Sight?” bakış ve oyun kavramları üzerine, görülmeye değer olanı görmek üzerine bir tartışma yürütecek.

Roberto Latini Tiyatro İKSV

Bunların yanında Evgeny Mironov ile “Oyunculuk Üzerine”, Özlem Hemiş ile “Çağdaş Sahnenin Seyri” Theodoros Terzopoulos ile “Ustalık Sınıfı: Dionysos’un Dönüşü, Theodoros Terzopoulos’un Methodu” söyleşileri gerçekleştirilecek.

Festivalin bilet ve ayrıntılarına şuradaki adresten ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.