21 Mart İlkbahar Ekinoksu 2019! 21 Mart İlkbahar Ekinoksu Nedir?

21 Mart İlkbahar Ekinoksu 2019! 21 Mart İlkbahar Ekinoksu Nedir?

Mart ayının sonlarında gerçekleşen 21 Mart Ekinoksu nedir hep beraber bir göz atalım.

İlkbahar Ekinoksu nedir?

Google, İlkbahar Ekinoksu veya Newroz diye anılan bugüne özel hazırladığı doodle’u yayınladı. Ayın sonlarına doğru havalardaki sıcaklığın artmasıyla yazın gelmesine seviniliyor. İlkbahar Ekinoksu ise Kuzey kutup noktasında 23 Eylül tarihi ise güney kutup noktasında altı aylık gündüzün başlangıç tarihi olarak biliniyor. Bununla beraber her sene 21 Mart ile baharın gelişini simgeleyen Nevruz, bahar bayramı olarak geçer. Ve birçok kişi tarafından kutlanır. Gündüz ve gecenin eşitlendiği bu tarihte ekinoks ile 21 Mart’ta Güney Yarım Küre’de geceler gündüzlerden daha uzun olarak devam eder. Kuzey Yarım Küre’de ise tam tersi gündüzler gecelerden uzun olur. Böylece gün ışığı her iki yarım kürede de eşit olarak paylaşılır.

İlkbahar Ekinoksu nedir?

Mart ekinoksu dünyanın dört ana dönüm noktasından biridir. Kuzey Yarım Küre’ye dik düşer. Sonrasında ise Kuzey Kutbu içinde 23 Eylül’e kadar hava sıcaklıkları ortalama en yüksek derecelerde olur. Bu olayların tam tersi de 23 Eylül’de gerçekleşen Sonbahar Ekinoksu’dur.

Peki Gündönümü nedir?

Gündönümü ise gecelerin kısalmaya veya uzamaya başladığı günü olarak geçer. Gün dönümlerinin biri 21 Haziran diğeri ise 21 Aralık’ta başlar. Güneş’in Ekvatora en yakın olduğu an ekinoks, en uzak olduğu an ise gündönümü olarak bildiğimiz zamandır. Özetle 21 Mart Ekinoksu, ilkbahar ve sonbaharda gerçekleşirken gündönümü, kış ve yaz mevsimlerinde gerçekleşir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.