| |

2018 INDIE VE ALTERNATIF DÜNYASININ EN GÜZEL ŞARKILARI

2018 yılında yaşadığımız topraklar daha belirsiz bir sisin içinde süzülürken , dünyada benzer ruh hallerinin farklı fraksiyonları ile mücadele halinde. Bu satırın yazarının ve bu yazıyı okumaya gelmiş sizlerin, yine en önemli tazeleyicilerinden birisi müzik oldu.

Yeni müzik keşfetmek , evrenin bitmeyen döngüsünü kabullenmek gibi tazeleyici ve hayatta tutucu. Bu sebeple bildiklerinizle değil de, gözden kaçmış, indie – alternatif rock, indie pop , indie folk , indie elektronik gibi alt türlerden, bu senenin en güzel şarkılarından bir liste yaptık.

Yazımızın en aşağısında listenin spotify linkini de bulabilirsiniz.

Daha güzel, umut dolu ve bolca müzikle dolu bir yıl dileriz.

2018 En İyi Indie ve Alternatif Müzik Listesi

25 – BLACK BELT EAGLE SCOUT – Soft Stud

Black Belt Eagle Scout, Washington’dan Katherine Paul’in solo projesi. Bu sene çıkardığı ilk albümü Mother of my Children ile dikkatleri çeken indie rock projesinin bizim ilgimizi çeken şarkısı ise Soft Stud.

 

24 – FOXWARREN- Everything Apart

Kanada’nın küçük bir şehri olan Regina’dan çıkma , çocukluk arkadaşları da olan, Andy Shauf (gitar/keyboard/vokal), Dallas Bryson (gitar/vokal), ve kardeşler Darryl Kissick (bas gitar) , Avery Kissick (Bateri ve Perkuston) oluşan indie pop rock grubu Foxwaren, bu sene yine aynı isimli Foxwaren albümünü yayınladılar. 70’lerin sound’unu kendini müzik dillerine oldukça yakın tutan Foxwaren , oldukça sakin anlatımı olan şarkıları ile kendilerini sevdirdiler.

 

23 – MEN I TRUST  – Seven

Emmanuelle Proulx, Jessy Caron ve  Dragos Chiriac’den oluşan üçlü, Kanada Montreal’den çıkma bir Indie – Dream Pop üçlüsü. Her zaman dinlendiren şahane bir sound’ları var. Ve hiçbir zaman vasat şarkı yapmayan bir grup. Yolda , yürürken, kitap okurken size her zaman eşlik edebilir. 2018’de çıkardıkları Single’ları Seven ile uzun zamandır süren sessizliklerine son verdiler.

 

22 – MXMS – After Night

MXMS’in , Me and My Shadow’un kısaltması olduğun belirtiyor grup. Şarkıcı Ariel Levitan ve piyanist Jeremy Dawson’dan oluşan New York’lu grup , müziklerini Funeral Pop tarzında adlandırıyor. The XX ve Daughter sound’larına yakın grubun henüz bir albümü yok ama 2 senedir çıkardığı single’lar var. Bunlardan en sonuncusu After Night, bu listede yer aldı.

 

21 – THE DODOS – Forum

The Dodos Meric Long ( Vokal , Gitar ) ve Logan Kroeber ( Bateri, Perküsyon ) den oluşan San Francisco kökenli bir indie folk – Psychedelic folk grubu. 2005 yılında bu yana müzik yapan grup, 7. Stüdyo albümü Certainty Waves Ekim 2018’de yayınladı. Grup yeni bir grup sayılmasa bile bu topraklarda çok da fazla bilinmediği için bu albümden Forum şarkısını bu listeye aldık.

 

20 – HALF-ALIVE – still feel.

half•alive , 2016 yılında Vokalde Josh Taylor, bateride Brett Kramer ve bas gitarda J. Tyler Johnson tarafından kurulan bir indie pop grubu.  Long Beach, California ’lı grubun henüz yayınlanmış bir albümü yok. Listemize 2018’de çıkardığı still feel şarkısı ile katıldı. Listemizde bulunan en popüler ve en çok dinlenmiş şarkılardan birisi still feel.

 

19 – PARCELS – Tieduprightnow

Parcels  Louie Swain (keyboard), Patrick Hetherington (keyboard), Noah Hill (bas gitar), Anatole “Toto” Serret (Bateri) ve Jules Crommelin (gitar)’den oluşan Avustralyalı ama Berlin’de ikamet eden indie – Electro Pop – Disco grubu. 2018 yılında çıkardıkları aynı albümlerinden Tieduprightnow listemizde yer alıyor. Dinlemesi kolay ve keyifli şarkıları ile beraber reklamcıların tabiri ile Pastel renkler içeren video klipleri de yine size pozitif duygular aktarıyor.

 

18 – FOR ESMÉ – Small Talk

For Esmé , Kanada Toronto Çıkışlı, kreatif yönetmenliğini Martha Meredith’in yaptığı bir sanat projesi. Muzik dünyasındaki seksist yaklaşımları vurgulayan projeler üreten For Esmé  , Righteous Woman albümünü 2018 yılında yayınladı. Listemize Small Talk ile katılsa da Doubtmouth şarkısını da ekleyebilirdik.

17 – BLACK MOTH SUPER RAINBOW – Mr No One

Black Moth Super Rainbow, Pittsburgh – Pennsylvania’dan bir indie-electropop- synthpop grubu. 2002 yılından bu yana müzik yapan grup, çok yeni bir grup olmasa da , ülkemizde yine az tanındığı için Mr No One şarkısını listemize almaya karar verdik.

https://www.youtube.com/watch?v=I4mSvH8dGhw

 

16 – STEVE BENJAMINS – Manhood

Steve Benjamins, Kanada’lı çok genç bir müzisyen. 2017’de çıkardığı bazı single’larla sesi duyulmaya başladı. 2018’de çıkardığı single Manhood ile listemizde.

 

15 – EPICURE  – At the Top of the World

Epicure, Kalamazoo, Michigan’dan DJ Samuel Peters’ın bir projesi. İnternet’de bilgi bulmanın çok zor olduğu bir elektronik proje , özellikle aynı isimde bir İran’lı grup olunca iyice zorlaşıyor iş. Epicure’un bu şahane parçası, 2018 yılında Mass Flow, Vol. VIII  isimli bir toplamada çıktı.

 

14 – POSTDATA – Gravity

Postdata, çok sevdiğimiz Wintersleep grubundan Paul Murphy’in bir indie rock projesi. Kanada’lı projenin 2018 yılında çıkan albümü Let’s be Wilderness’dan kulağımıza en çok takılan şarkısı ise Gravity.

 

13 – MUNYA – Hotel Delmano

Listemizde ki tek fransızca şarkı , Montreal’den Josianne Boivin’in solo projesi Munya’dan. Esasen opera eğitimi almış olan Josianne Boivin’in çok başka kulvarlara yönelmiş olması biz indie müzik severler için iyi oldu. Indie-Pop projesinin 2018’de çıkardığı EP’den seçtiğimiz şarkı ise Hotel Delmano.

 

12 – DUSTED – All I Am

Bu sene listemizi işgal eden Kanada’lı gruplardan bir diğeri, Toronto’lu indie rock grubu dusted. Brian Borcherdt ve Leon Taheny’den oluşan grup, açıkçası indie rock sound’u için bir tarif gibi. 2018’de çıkardıkları albümleri Blackout Summer ’dan seçtiğimiz şarkı ise All I Am .

 

11 – CHRISTINE AND THE QUEENS, DÂM-FUNK – Girlfriend (feat. Dâm-Funk)

Bu listenin yazarının bu sene en iyi olarak göreceği şarkı olmasa bile en çok dinlediği şarkılardan birisi Girlfriend. Her zaman enerjinizi tazeleyen, yürürken adımlarınıza ahenk katan o şahane şarkılardan. Christine and the Queens, fransız şarkıcı Héloïse Letissier ‘in indie-elektronik-pop projesi. Indie soundları ile 80’ler dokusunu içeren şahane şarkılara imza atıyor Héloïse Letissier . Şarkı 2018 yılında çıkan Chris albümünden.

 

10 – AMEN DUNES – Miki Dora

Bu senenin kesinlikle en iyi albümlerinden birisi, Damon McMahon’ın kurucusu olduğu indie – experimental rock grubu Amen Dunes albümü Freedom. Grubun en etikleyici niteliği tabii ki Damon McMahon’ın özel vokali. Favori şarkımız ise Miki Dora bu albümden.

 

9 – THE HAILS – Younger

The Hails , Andre Escobar, Robbie Kingsley, Zach Levy, Dylan McCue, Franco Solari ‘dan oluşan Florida’lı bir indie rock grubu. Henüz bir albümü olmayan grubun 2018 yılında çıkardığı single’lardan birisi Younger. Sakin ve melodi yüklü sound’ları ile gelecek için çok şey vaat ediyorlar.

https://www.youtube.com/watch?v=r7L3WMO4eYk

 

8 – THE WOMBATS – Turn

The Wombats 2003 yılından beri müzik yapan Liverpool’lu İngiliz bir indie rock grubu. Vokalist ve gitarist Matthew Murphy, baterist Dan Haggis ve bas gitarda Tord Øverland Knudsen’dan kurulu grup 2018 yılında Beautiful People Will Ruin Your Life albümünü çıkardı. Listemizin popüler ve genelde en çok dinlenen şarkılarından birisi Turn.

 

7 – LOW – Fly

2018 çıkan Low albümü Double Negative kesinlikle bu sene çıkan en iyi albümlerden. Buraya bu albümden hangi şarkıyı yazsak sırıtmayacak , nefis şarkılarla dolu bir albüm. 1993 yılından bu yana müzik yapan Low esasen listemizin en derin müzik geçmişine sahip grubu. Grup Alan Sparhawk (gitar ve vokal), Mimi Parker (bateri ve vokal) ve  Steve Garrington (bas gitar) dan oluşuyor. Indie Rock- Dream Pop sularında gezinen Low’un listemize aldığımız şarkısı Fly .

 

6 – THUNDERCAT ft. BADBADNOTGOOD, FLYING LOTUS  – King of the Hill

Stephen Lee Bruner , sahne ismi ile Thundercat, Los Angeles ‘dan inanılmaz yetenekli bir bas gitarist ve şarkıcı. Bir dönem crossover thrash grubu Suicidal Tendencies’da da çalışmış bu yetenek abidesi, kariyerine solo projelerle devam ediyor. Indie – Funk – Jazz sularında özel işler yapan abimiz , 2018 yılında çıkardığı single’ı King of the Hill ile listemize dahil oldu.

 

5 – PHANTASTIC FERNITURE  – Fuckin ‘N’ Rollin

Phantastic Fernitur,   Julia Jacklin, Elizabeth Hughes, Ryan K Brennan ve Tom Stephens’dan oluşan Sydney’li bir indie rock projesi. 2018’de ilk albümlerini çıkartan bu genç grup listemize Fuckin ‘N’ Rollin ile dahil oldular. Her dinleyişimizde, beğenme katsayımızı artırarak bizi bir kez daha, bir kez daha dinlemeye iten bu şarkıyı sizin de beğeneceğinizi düşünüyoruz.

 

4 – MASTERSYSTEM – Old Team

Mastersystem , Scott Hutchison ve Grant Hutchison Kardeşler (Frightened Rabbit), Justin Lockey (Editors), James Lockey (Minor Victories) den oluşan bir proje grubu. İngiliz indie rock grubu 2018 yılında ilk albümleri Dance Music’i çıkarttı. Listemizdeki şarkıları ise Old Team

 

3 – UNKNOWN MORTAL ORCHESTRA – Hunnybee

Unknown Mortal Orchestra, Yeni Zelanda , Auckland’dan bir indie rock grubu. Daha önceki listelerimize de girmiş olan grup , 2018 albümleri Sex & Food ile listemize dahil oldular. Honeybee şarkısı listenin aynı zamanda en popüler şarkılarından. Ruban Nielson , Jake Portrait  , Kody Nielson’dan oluşan grubu umarım yakın zamanda Türkiye’de izleme şansımız olur yeniden.

 

2 – CIGARETTES AFTER SEX – Crush

2018 yılının kesinlikle en güçlü şarkılarından birisi Cigarettes After Sex şarkısı Crush.  Texas , El Paso çıkışlı, ambient pop, shoegaze, dream-pop grubu, zaman içinde değişen birçok grup elemanına rağmen Greg Gonzalez , Jacob Tomsky ve Randall Miller yollarına devam ediyor. 2018’de çıkardıkları EP’leri Crush bu senenin dediğimiz gibi en güçlü kayıtlarından ve aynı isimli şarkısı da listemizde yer alıyor.

 

1 – JUNGLE – House In LA

Bu listenin yazarının bu sene dinlediği en iyi müzik albümü olan, Jungle ‘ın 2018 çıkışlı For Ever albümünde o kadar inanılmaz şarkılar var ki, örneğin Happy Man, Cherry , Heavy, California, çok rahatlıkla, bu liste için seçtiğimiz House in LA yerine olabilirdi. Jungle, iyi bir indie müzik grubunun taşıması gereken her niteliğe sahip. Özgün bir sound, yenilikçi arayışlar. Ancak bunu her şarkıda kesintisiz bir kalite ile vermek, işte o her grubun yapabileceği bir şey değil maalesef. Modern Soul, Indie Soul tarzında müzik yapan grup Londra çıkışlı bir ingiliz müzik grubu. Josh Lloyd-Watson, Tom McFarland , Fraser MacColl , George Day , Dominic Whalley , Rudi Salmon , Andro Cowperthwaite ve Nat Zangi oluşan kalabalık kadrosuyla bizi bu sene en mutlu eden eserlerden brine imza attılar.

 

Herkese müzikle dolu yeni bir yıl dileriz. Listemizin Spotify linki aşağıdadır.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.