2018 Genel Seçim Sonuçları ile Cumhurbaşkanı Seçim Sonuçları ve Oy Oranları

Evet aylardır heyecanla beklenen seçim sonuçlarının sonuna geldik. 2019 yılında yapılması planlanan ancak MHP’nin teklifi sonrasında erkene alınan ve 24 Haziran 2018 yapılan seçimler öncesinde siyasi partiler çalışmalarına başladı. Cumhurbaşkanı seçimleri ve genel seçimler için yoğun şekilde çalışmalar gerçekleştiren siyasi partiler artık vatandaşların oylarının sayılmasını ve sandıktan çıkacak sonucu görmek istiyor. Seçim gününde sandığa giderek oy verme işlemini gerçekleştiren vatandaşlar, “2018 seçim sonuçları” araması yaparak sandıklardan çıkan sonucu öğrenmeye çalışıyor. Cumhurbaşkanlığı seçim sonuçları ve 2018 genel seçim oy oranlarını dakika dakika sitemizden ve aşağıdaki bağlantıdan takip edebilirsiniz.

Cumhurbaşkanı Aday Listesi ve Sonuçlar

24 Haziran 2018 Pazar günü birlikte yapılan Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Seçiminde, Cumhurbaşkanı aday listesi ve sonuçları şöyle :

Doğu Perinçek – %0,20
Meral Akşener – %7,29
Muharrem İnce – %30,64
Recep Tayyip Erdoğan – %52,59
Selahattin Demirtaş – %8,40
Temel Karamollaoğlu – %0,89

Seçimle İlgili Birkaç Ufak Bilgi

Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçiminde yurt içinde ve yurt dışında toplam 59 milyon 369 bin 960 seçmen sandık başında olacak. Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) seçmen istatistiklerine göre yurt içinde toplam 56 milyon 322 bin 632 seçmen, 180 bin 65 sandıkta oy kullandı.

Yerel seçimler 5 yılda bir yapılan yerel seçimlerden en sonuncusu 30 Mart 2014 tarihinde gerçekleşti. Önümüzdeki yerel seçimlerin 2019 Mart ayı içerisinde gerçekleştirilmesi bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

You May Also Like

İstanbul Kadıköy Bit Pazarı yeni adresi nerede? Nasıl gidilir?

İstanbul’un popüler bit pazarlarından olan Kadıköy Bit Pazarı için Göztepe’de kendisine ayrılmış…

Reyting nedir, nasıl ölçülür? Total ve AB grubu ne demektir?

Reyting nedir? Reyting nasıl ölçülür? Reyting ölçme aletiyle ölçüm nasıl gerçekleşir? Total…