|

2016’da Neler İzledik?

Yıl sonu listemizden herkese merhaba.

Ülkemizde 2016’da gösterime giren birçok film vardı elbet ama bu listeyi hazırlarken 2016 yapımı filmleri baz aldık. Tabii ki 2016 yapımı filmler de bu listeyle sınırlı değil. Sert Sesli olarak yıl içerisinde çokça film izledik ama abartmıyoruz, izleyip beğendiğimiz ve sizin de izlemenizi istediğimiz 2016 yapımı 11 filmi sırasız şekilde paylaşıyoruz. Spoiler yok, teşvik var. İzlediğiniz film varsa eğer, hakkında seve seve konuşabiliriz 🙂

Siz de bu sene izleyip beğendiğiniz fakat bu listede rastlamadığınız filmleri yoruma yazarak tavsiyelerinizi iletebilirsiniz.

Hepinize iyi seneler.

 

1 – Doctor Strange

Benedict Cumberbatch’i şüphesiz hepimiz seviyoruz. Sherlock’u dört gözle beklerken Cumberbatch’in Doctor Strange gibi başarıyla işlenmiş bir karakteri üstlendiğini görmek herkesi mutlu etmiş olsa gerek. Diğer çizgi karakterlerden farklı olarak mistik ve mental yönüyle de öne çıkan Doctor Strange’in en çok hoşumuza giden yanı da bu oldu. Filmin görsel şölenlerini; Cumberbatch, Tilda Swinton ve Mads Mikkelsen’ın şahane oyunculuklarını izlemenizi öneririz.

 

 

2 – Swiss Army Man

İnsanın yaşadığı yerle kendisi arasında kurduğu uzak ilişkiyi, hayatın içerisinden duygularla anlatan bir film. Sevgi, korku, yaşamak, ölüm, yalnızlık gibi unsurları oldukça absürt bir şekilde işleyen bu filmde hem gülecek hem de hüzünleneceksiniz. Her duyguyu olduğu gibi sunan filmlerden farklı olarak izleyiciyi düşünmeye zorlayan bu yapımı sıradan bir film beklentisiyle izlemek iyi bir yol olmayacaktır. Beklentilerinizi bir kenara bırakın ve düşünün.

https://www.youtube.com/watch?v=oDxxYeFgDLg

 

 

3 – Rogue One

A Star Wars Story olarak geçen film gerçekten de bir Star Wars hikayesi ancak beklentilerinizi biraz arttırın. Çünkü J.J. Abrams’ın yarattığı eskiye dönüşte atladığı kısımları bu hikayede bulabiliyorsunuz. Star Wars filmlerinde neler görmek istersiniz? Birkaç gezegen? Hikayenin bağdaştırıcılığı? Savaş sahneleri? Işın kılıçları? Darth Vader? Yoda? Bunlardan hangileri bu filmde var söylersek spoiler olur ancak size yeteceklerin daha fazlası bu filmde.

 

 

4 – 10 Cloverfield Lane

Filmin son yarım saatine kadar gerçekten gerilerek izleyeceğiniz gizemli bir 2016 filmi 10 Cloverfield Lane. Hafif psikopat karakterleri ve merak uyandıran olay örgülerini seviyorsanız tam sizlik bir film. Filmin sonundan pek bir şey beklememeniz gerektiğini söylememiz sizin yararınıza olacaktır. Buna rağmen izlerken zevk alacağınızı düşünüyoruz.

 

 

 

5 – Deadpool

2016’nın şüphesiz en iyi Marvel filmi. Zekice yazılmış bir senaryo, yerinde ve hız kaybetmeden gelen espriler Ryan Reynolds’ın başarılı oyunculuğuyla birleşince Deadpool’u bir çizgi karakterden öteye taşıyor. Marvel filmleri içinde saymak bile istemediğimiz Deadpool’u hâlâ izlememiş olamazsınız değil  mi?

 

 

6 – Fantastic Beasts And Where To Find Them

Harry Potter evreninden gelen Fantastic Beasts And Where To Find Them beklentilerin üzerinde bir film oldu. Eğlenceli oluşunun yanı sıra Harry Potter hayranlarının özlemini de gideriyor. Harry Potter serisi ne kadar sevilmiş olursa olsun kitabına uygun olmadığından yakınan izleyiciler olarak sıfırdan karşımıza çıkacak bu yeni seride şanslı sayılırız. Çünkü hakkında bildiğimiz ve olması gerektiğini düşündüğümüz pek bir şey yok. Bu da gelecek devam filmlerinde sürprizlerle karşılaşabileceğimizi gösteriyor.

 

 

7 – Hail, Caesar!

Coen kardeşlerin yine kafa karıştırmayı ve izleyiciyi bölmeyi başarmış son filmi olan Hail, Caesar!’da dönemin sinema sektörü konu ediliyor. Güçlü kadrosuna rağmen kurgusal ve anlatım yönünden zayıf ve No Country For Old Men, A Serious Man gibi başyapıtlar yaratan kardeşlerin çizgisinin çok altında olduğunu söyleyebiliriz. Bu olumsuz durumların yanında yine film gurularını ve “nerd” tayfasını memnun edecek olmazsa olmaz bir yığın göndermeye yer verilmiş.

 

 

8 – The Accountant

Hollywood filmi denince artık şüpheyle yaklaşılan hemen hemen tüm filmler beklentilerin çok altında karşımıza çıkmıştı fakat işler bu filmde tersine dönüyor. Karakterlerin işlenişi, oyuncuların karaktere adaptasyonu, konu bütünlüğü derken izleyici film ile bütünleşiyor. İzlerken aynı zamanda yaşamak istiyorsanız bu açıdan son dönemlerde çıkan en iyi filmlerden biri olduğunu söyleyebiliriz. Daha fazlası spoiler olacağı için ilk fırsatta izlemenizi öneriyoruz.

 

 

9 – Finding Dory

Finding Nemo’yu sever miydiniz? Oradaki en tatlı karakter olan Dory’nin maceraları da bir o kadar eğlenceli. Yapılmış en eğlenceli ve sürükleyici animasyon filmlerden biri olan Finding Nemo’nun devam filmi sayılabilecek olan Finding Dory’yi çerez niyetine eğlenerek izleyebilirsiniz.

 

 

10 – The Nice Guys

1970’lerde geçen film oldukça eğlenceli, komik, absürt ve yeterince aksiyon içerikli. Yine sıradan bir Hollywood filmi izlenimi vermiş olsa da bu filmde de ters köşe yapmayı başarmışlar diyebiliriz. Her şeyi dozunda, oldukça başarılı bir dönem komedisi.

 

 

11 – Belgica

Konusu tanıdık ve sıradan gözükse de işleyiş olarak gayet başarılı bir film olduğunu söyleyebiliriz. Yine de bazı sahnelerin fazla abartıldığı bir gerçek. Özellikle görsel ve işitsel olarak fazlasıyla tatmin edici olan Belgica, konusundan daha çok müzikleriyle ön plana çıkıyor. İyi vakit geçirebileceğiniz bir film.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.