2 yıllık bölümler ve 4 yıllık bölümlerin taban puanları 2019! YKS sonuçları

2 yıllık bölümler ve 4 yıllık bölümlerin taban puanları herkes tarafından merak ediliyor.

YKS sınav sonuçları sonrası lisans ya da ön lisans sağlık üniversite bölümlerini araştırılıyor. 2 ve 4 yıllık sağlık bölümleri taban puanlarını ve detaylarını sizler için derledik. Bir önceki haberimizde YKS sonuçları sorgulama ekranını sizlerle paylaşmıştık.

ÖSYM, bu gece yarısı bir sürpriz yaparak saat 01:20 civarında Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YKS) sonuçlarını açıkladı. Lisans ya da ön lisans bölümler için de ÖSYM’den gelecek  yeni açıklamalar merakla bekleniyor. Bu açıklama gelmeden birçok öğrenci, 2 ve 4 yıllık sağlık bölümleri taban puanları şimdiden sıkça aranıyor. Sağlık bölümlerindeki iş imkânlarından faydalanmak isteyen herkes, 2 ve 4 yıllık sağlık üniversiteleri taban puanlarını kontrol ettikten sonra tercihlerini gerçekleştiriyor.

Üniversiteler için 2019 üniversite tercih dönemi 23-29 Temmuz tarihlerinde başlayacak.

YKS baraj puanı ne kadar? 

TYT’de 150 ve üzeri puan alan adaylar, TYT puanı ile öğrenci alan yükseköğretim programlarını tercih edebilirler. TYT’ de 150 ve üzeri puan alan adaylardan SAY, SÖZ, EA, DİL puanları 180 ve üzeri olanlar, bu puan türleri ile öğrenci alan lisans programları ile beraber TYT puanı ile öğrenci alan ön lisans programlarını tercih edebilirler.

Öğrenciler YKS sınav sonuçlarına, ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresi üzerinden ulaşıp göz atabilecek. Adaylar sonuçlara ais sistemi aracılığıyla TC. Kimlik No ve ÖSYM şifresi ile sonuçlara ulaşabilecekler. Bununla beraber e-Devlet uzantısı ile ÖSYM AİS’e giren adaylar ise e-Devlet şifreleri ile sonuçlarını anında görebilecekler.

YÖK Atlas sistemi ve detayları

Bunlar dışında tasarlanan YÖK Atlas ile adaylar lisans tercih sihirbazında 2019 YKS ile öğrenci alan lisans programlarının kontenjan bilgilerine bakabiliyor. Burada son 4 yılın taban başarı sıraları, puan türü değişen programların eski puan türündeki taban başarı sıraları, şehre, üniversite türüne, burs oranlarına, öğretim türüne göre arama yapılabiliyor. Taban puanlarıyla ilgili listeye aşağıdaki görsellerden bakabilirsiniz.

2 yıllık bölümler ve 4 yıllık bölümlerin taban puanları 2019 2 yıllık bölümler ve 4 yıllık bölümlerin taban puanları 2019 2 yıllık bölümler ve 4 yıllık bölümlerin taban puanları 2019 2 yıllık bölümler ve 4 yıllık bölümlerin taban puanları 2019 2 yıllık bölümler ve 4 yıllık bölümlerin taban puanları 2019

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.